معرفی کتاب دیوار نوشته ژان پل سارتر

در ۲۱ام مرداد ۱۳۹۷

دیوار یکی از بزرگترین آثار داستانی ژان پل سارتر است که مشتمل بر ۵ داستان کوتاهی می باشد که این نویسنده در طول عمر خود نوشته است. این کتاب در سال ۱۹۳۹ منتشر شد و بلافاصله شهرت و موفقیتی برایش به ارمغان آورد. این داستان‌ها با زمینه هستی گرایانه خود بازتاب دهنده عقاید فلسفی سارتر در مورد تعهد و رستگاری از طریق هنر است. داستان های کتاب به ترتیب دیوار، اتاق، اروستراتوس، صمیمیت و کودکیِ یک رهبر نام دارد.  بی شک برجسته ترین داستان این مجموعه همان داستان دیوار است که نام کتاب هم از آن گرفته شد است.

داستان دیوار موقعیتی را شرح می دهد که در آن سه زندانی سیاسی در زمان جنگ های داخلی اسپانیا به مرگ محکوم شده اند. دیوار به محل اعدام آن ها اشاره می کند. هنگامی که به یکی از زندانیان به نام پابلو برای نجات جان خود پیشنهادی از طرف مامورین زندان داده می شود، او ابتدا این پیشنهاد را نمی پذیرد اما نقشه ای طرح می کند و سعی می کند آن را اجرا کند. بعد از مدتی متوجه می شود که همه چیز آن طور که او تصور کرده بوده پیش نرفته و اوضاع از کنترل او خارج شده است.

داستان اتاق در مورد زنی است که به دلیل بیماری ناشناخته ای در اتاق خود بستری است و در همین حال که راحت الحلقوم می خورد به خاطرات خود می اندیشد. هنگامی که همسرش به دیدن او می آید آن ها در مورد دختر خود و همسرش که به دیوانگی مبتلاست بحث می کنند.

اروستراتوس (داستان سوم)، در باره مردی جامعه ستیز که تصمیم دارد با پیروی از هروستراتوس به وسیله قتل تصادفی شش نفر تاریخ ساز شود است. اما هنگامی که با اسلحه خود به خیابان می رود تا نقشه خود را عملی سازد افکار دیگری ذهن او را مشغول می کند.

داستان صمیمیت در مورد زنی است که می خواهد خود را از قید و بند های جامعه آزاد کند و به آزادی برسد. بنابراین تصمیم می گیرد که همسر خود را رها کرده و با دوست خود بگریزد.

داستان آخر (کودکیِ یک رهبر) این کتاب از کودکی تا جوانی پسری به نام لوسین را تعریف می کند که فرزند مردی کارخانه دار و ثروتمند است. لوسین در جوانی به دنبال هویت خود می گردد و سعی دارد به این سوال جواب دهد که در زندگی چه مشکلی دارد که راحت نیست.

این مجموعه تا کنون به طور کامل ترجمه نشده است تنها داستان دیوار در یک مجموعه داستان کوتاه با همین نام توسط صادق هدایت ترجمه و به همراه داستان های دیگری از چندین نویسنده به چاپ رسیده است.