لزوم توجه بیشتر به ابن حسام خوسفی

در ۹ام بهمن ۱۳۹۷ عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند بر ضرورت توجه بیشتر به ابن حسام خوسفی تاکید کرد.

به گزارش کتابونه ؛ مرادعلی واعظی اظهار کرد: پرداختن به میراث‌ معنوی و ماندگار جامعه علاوه بر آنکه تکریم و پاسداشت مناسبت و احیای اندیشه‌های عمیق تمدن بزرگ ایرانی اسلامی ماست، می‌تواند چراغ راهی باشد برای امروز ما و آیندگان که قدر فرزانگان و فرهیختگان را بدانیم و با این روش به بازسازی و احیای این تمدن خدمت کنیم.

او افزود: در میان قله‌های بی‌شمار فرهنگی که در گوشه گوشه ایران به تولید علم و معنویت فرهنگ همت کرده‌اند، نگینی کم‌نظیر متعلق به قرن هم می‌درخشد که با خلق آثار ارزنده و پرمایه تاکنون نام نیک و آوازه‌ای خوش از او به ما رسیده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند اظهارکرد: توجه به ابعاد مختلف آثار و زندگی ابن حسام خوسفی علاوه بر بازشناسی سبک و روش به‌کاررفته در آثار وی که جای تحقیق و پژوهش بسیار دارد، می‌تواند فرصت مناسبی در حفظ میراث‌ معنوی و معرفی مناسب آن به علاقه‌مندان بی‌شمار فرهنگ ایران و جهان باشد.

واعظی با بیان این‌که اگرچه تلاش‌هایی در معرفی شخصیت این شاعر نام‌آور صورت گرفته است، ادامه داد: اما ابعاد بسیاری از شخصیت او همچنان ناشناخته مانده و امیدواریم با تلاش‌ها بتوانیم به این شاعر عارف ادای دین کنیم.

وی افزود: مولانا محمد حسام خوسفی شاعر مذهبی‌سرای قرن نهم یکی از بزرگترین و احتمالاً نخستین حماسه‌سازان عرصه دین و اعتقاد متولد ۷۸۲ هجری قمری است و زادگاه او شهر خوسف بوده است.

استاد ادبیات دانشگاه بیرجند تصریح کرد: بدون تردید ابن حسام یکی از متقدمین و بزرگترین پردازشگران شعر مذهبی و حماسی دینی است.

واعظی با اشاره به اینکه دیوان ابن حسام اغلب در مدح و منقبت معصومین است، گفت: این اشعار در قالب قصیده، غزل، ترکیب‌بند، ترکیب‌بند و قطعه است و علاوه بر این مثنوی‌هایی نیز دارد که با مضامین خاص سروده شده‌اند.

او افزود: ابن حسام کتابی دارد به نام خاوران‌نامه که بزرگترین و قریب به یقین نخستین حماسه‌ منظوم دینی- فارسی اسلامی است که در شرح دلاوری‌های امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام است و خوشبختانه جایگاه ممتازی در بین آثار حماسی پیدا کرده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند با اشاره به برگزاری جشنواره منطقه‌ای شعر “ابن حسام” به همت جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی، اظهار کرد: ابن حسام باید بیشتر به لحاظ فرهنگی مورد توجه قرار گیرد و به معرفی این شاعر بلندآوازه پرداخت.

منبع: ایسنا

انتهای پیام