کتاب “پدآورندگان ادبیات کودک از غرب تا شرق” راهی بازار شد

در ۲۴ام دی ۱۳۹۷ کتاب «پدآورندگان ادبیات کودک از غرب تا شرق» منتشر شد.

به گزارش کتابونه ؛ کتاب “پدآورندگان ادبیات کودک از غرب تا شرق” نوشته مریم جلالی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ۲۳۸ صفحه با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و قیمت ۳۹هزار تومان در نشر آرون منتشر شده است.

در پیشگفتار کتاب می‌خوانیم: ادبیات کودک یکی از درخشان‌ترین جریان‌های ادبی است که در پی رسمیت یافتن مفهوم کودکی بروز یافته و توجه بسیاری از نویسندگان، شاعران و پژوهشگران را در جهان به خود جلب کرده است. این التفات تا جایی بوده که امروز آن را یکی از مولفه‌های مدرنیته به شمار می‌آورند و معتقدند این مقوله ادبی، گام‌ به گام با پیشرفت جوامع حرکت می‌کند.

با وجود تنوع آثار کودک و نوجوان از سرزمین‌های غربی گرفته تا شرق دور و آفریقا، همچنان شاهد فقدان اولیه خط سیرهای مدون و مشخص در تفکیک دوره‌ها، سبک‌ها و مبانی فکری ادبیات کودک و نوجوان هستیم. نظر به رابطه عمیق و تأثیرگذار فعالیت‌های علمی و عملی در عرصه ادبیات کودک و نوجوان هرچه جریان‌های ادبی‌ساز، وضوح بیشتری داشته باشد به همان میزان جوامع در نقد و ارزیابی آثار کامیاب‌تر خواهند شد؛ حال آن‌که در این میان لازمه ورود، آشنایی با پدیدآورندگان آثار کودک و نوجوان و سطح فعالیت آنان است.

در این کتاب تلاش شده است نویسندگان و شاعران موثر در حوزه کودک و نوجوان به تفکیک کشورها معرفی شوند. میران گزینش در این اثر، اولین‌ها و موثرترین‌ها بوده است؛ به‌طوری که کشورها بر اساس حروف الفبایی مرتب شده و پدیدآورندگان در ذیل نام کشورها همراه با شمار برخی آثار و مختصری از اثر یا نوشته ذکر شده‌اند. در این مجموعه از بررسی و تحلیل آثار صرف‌نظر کرده‌ایم. با توجه به وسعت فعالیت نویسندگان و شاعران ادبیات کودک و نوجوان در کشورمان (هرچند در کتاب «تاریخ ادبیات کودکان ایران» به اهتمام محمدهادی محمدی و زهره قایینی بخش اعظم معرفی اشخاص انجام شده) پرداختن به این قسمت در شکل مجزا و مفصل در مجموعه‌ای دیگر، صورت خواهد گرفت.

منبع: مهر

 انتهای پیام