ماندن در داستان و واقعیت؛ مشکل اصلی نویسندگان

در ۲۱ام دی ۱۳۹۷ سعید تشکری در مراسم رونمایی از رمان «شهربانو» گفت: نویسندگان ما مدام سعی دارند دو کار را به شکل جدی دنبال کنند؛ یعنی کارشان هم داستان باشد هم واقعی و معمولا بین این دو می‌مانند.

به گزارش کتابونه ؛مراسم رونمایی از رمان «شهربانو» نوشته مریم قربان زاده که از نگاه مادران به دفاع مقدس با حضور خانواده شهدا و جمعی از فرهیختگان ادب و هنر در محل فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی انتشارات آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.

سعید تشکری در این مراسم که با همکاری نشر ستاره ها، فرهنگسرای پایداری مشهد و انتشارات آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه این کتاب را دو بار خوانده، گفت: هنگام مطالعه این اثر به شدت شیفته آن شدم. به این رخداد باید به شکل دیگری نگاه کرد، زیرا نویسندگان ما مدام سعی دارند دو کار را به شکل جدی دنبال کنند به این معنا که اثری که نوشته‌اند، هم داستان است و هم واقعی و معمولا بین این دو مقوله می‌مانند. این چیزی است که به شدت در حوزه ادبیات آسیب می‌زند.

وی افزود: اما رمان «شهربانو» داستانی است که محصول کار نویسنده است به این معنا که نویسنده جدیدی ظهور پیدا کرده و ادبیات شهری نوشته است و ادبیات شهری مشهد به واسطه آن، ورود ملی پیدا کرده است.

نویسنده «کافه داش آقا» با طرح این موضوع که اگر این اثر را هوشنگ مرادی کرمانی می‌نوشت، تمام روشنفکران در برابر آن تعظیم می‌کردند، ادامه داد: یک فرد بدون ورود به گعده نویسندگان، نویسنده است و در این راستا یک کشف ادبی بزرگ نیز صورت گرفته است. فکر می‌کنم وقتی نویسنده‌ای، مسئولی و یا ناشری پا به سن می‌گذارد، وظیفه‌اش کشف ادبیات شهری است و باید معرفتی را جست‌وجو کند که گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و.. باشد و همه این‌ها مخاطب را به لذت خواندن وادار می‌کند.

این داستان‌نویس در پایان گفت: من در برابر این کتاب تعظیم می‌کنم و اگر ادبیاتی در آینده بخواهد یک مادر داشته باشد، قطعا رمان «شهربانو» است.

در این مراسم، محمدعلی چمی گو مدیرعامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه کتاب «شهربانو» ظرفیت تبدیل به نمایشنامه و یا فیلمنامه را داراست، گفت: آثار خوب به لحاظ متن در عرصه نمایش اندک است و می‌توان با اقتباس از چنین آثاری تئاتر و یا فیلم‌های بسیار خوبی تولید کرد.

در پایان مراسم از این رمان رونمایی به عمل آمد.

منبع: مهر

 

انتهای پیام/