بررسی دلایل روند کاهش قیمت کتاب

در ۸ام دی ۱۳۹۷ گرانی قیمت کتاب و ناتوانی مردم در خرید باعث شده تا کتابفروشان و ناشران برای فروش کتابهایشان دست به کار شوند.

به گزارش کتابونه؛ وقتی در فضای مجازی جستجو می کنی متوجه می شوی قیمت کتاب روند نزولی پیدا کرده است و با کاهش قیمت آن مواجه هستیم.اگر این روند نزولی نتیجه کاهش قیمت کاغذ و سایر ملزومات صنعت چاپ باشد به معنای بازگشتن رونق به بازار کتاب است اما اگر این کاهش قیمت نتیجه تلاش ناشران برای بقای صنعت نشر باشد باید پرسید که این بقا به چه قیمتی تمام می شود. برای اینکه از دلیل کاهش قیمت کتاب آگاه شویم با یک ناشر در این باره گفتگو کردیم.

 

کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر در خصوص سیر نزولی قیمت کتاب گفت: اگر قیمت کتاب روند نزولی داشته به این دلیل است که ناشران استطاعت مخاطب و مشتریان خود را درنظر گرفته اند و گرنه رکود بازار کتاب ، بی رغبتی مردم و  افزایش قیمت کاغذ و ملزومات صنعت چاپ همچنان به قوت خود باقی است.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر با اشاره به بی انگیزه بودن مردم برای خرید کتاب افزود: این تورم نفس گیری که در بازار وجود دارد موجب شده مردم مانند گذشته کتاب را در سبد خریدشان قرار ندهند.بنابراین ناشران ناگزیر شدند کتاب را با قیمت پایین تری بفروشند،سودشان را کمتر کنند و تخفیف بیشتری به متقاضیان کتاب بدهند تا کتابشان به فروش برسد. کتاب مانند سایر اجناس نیست که با گران شدن قیمت جنس در بازار، افزایش قیمت داشته باشد کتابفروش ناچار است حداکثر کتاب را به قیمت پشت جلد کتاب بفروشد.

شرفشاهی با اشاره به اینکه ناشران و کتابفروشان برای جلوگیری از ضرر بیشتر برای سرپا نگه داشتن نشر از روش هایی مانند تخفیف دادن به مخاطب کتاب استفاده می کنند، گفت: امروز بسیاری از ناشران و کتابفروشان به بازگشت سرمایه اولیه رضایت داده اند تا اینکه سودهای آنچنانی داشته باشند.

قیمت کتاب این روزها به معضلی بزرگ تبدیل شده است و دیگر کسی برای کتاب پول نمی دهد این درحالی است که مسئولان چند سالی است به لزوم افزایش سرانه مطالعه تاکید دارند اما متاسفانه کاری برای کاهش قیمت کتاب انجام نمی دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/