انتشار کتاب “طرز طنز” در راستای آموزش نگارش شعر طنز

در ۳۰ام آذر ۱۳۹۷ طنزپرداز و ترانه‌سرای کشور گفت: کتاب «طرز طنز» در راستای آموزش نگارش شعر طنز منتشر می‌شود.

به گزارش کتابونه؛ صابر قدیمی  گفت: آماده‌سازی کتاب جدیدم به نام «طرز طنز» در مرحله پایانی است. این کتاب پایان نامه دوره کارشناسی ارشدم است که در ارتباط با تمهیدات بدیعی در شعر طنز معاصر نوشته شده است.

وی اظهار کرد: در این کتاب به شعر طنز معاصر و ابزار‌هایی بدیع در شعر طنز معاصر پرداخته‌ام که چطور می‌توان شعر طنز نوشت.

این طنزپرداز تصریح کرد: مطالب این کتاب با تکیه بر شیوه نگارش شعر طنز از دوره مشروطه تا معاصر یعنی از ایرج میرزا تا ابوتراب جلی و ابوالفضل زرویی نصرآباد را شامل می‌شود و آخرین مطلبی که زرویی نصرآباد نوشته در مقدمه این کتاب منتشر خواهد شد.

وی بیان کرد: «طرز طنز» دو هزار نمونه شعر است که طبقه‌بندی و تحلیل شده است. نزدیک به دو هزار نمونه بدیعی را تفکیک و صنایع آن را مشخص کردم تا افراد آشنایی بیشتری نسبت به کاربرد صنایع پیدا کنند.

قدیمی تصریح کرد: در این کتاب پنجاه و دو شگرد و صنعت را مورد تحلیل قرار داده‌ام. همچنین نشان می‌دهم که در گذر زمان از ایرج میرزا تا نصرآباد زویی ادبیات طنز چه تغییری داشته است، برای مثال این که زبان از مونولوگ دوره قاجار به دیالوگ رسیده یعنی در زمان گذشته یک دانای کل شعر می‌گفت، اما در دوره‌های بعد تعامل و گفتگو شکل گرفته است و دیالوگ برقرار شده است را نیز تشریح می‌کنم.

وی افزود: در این بخش می‌گویم که در طنز معاصر صدا‌های بیشتری را در شعر شاهد هستیم و مناظره یا اینکه شاعر خطاب به مسئولی موضوعی را مطرح کند، پررنگ‌تر شده است. همچنین اینکه در خیلی جا‌ها افراد سعی می‌کنند بصورت غیرمستقیم مطلبی را مطرح کنند بیش از پیش رواج پیدا کرده است.

قدیمی با اظهار امیدواری از اینکه این اثر در دفتر طنز منتشر شود، تصریح کرد: انتشارات‌های مختلف پیشنهاد چاپ این کتاب را داده‌اند، اما با توجه به اینکه کتاب تخصصی طنز است و برای علاقمندان به طنز نوشته شده، ترجیح می‌دهم در دفتر طنز ایران و از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسد.

انتهای پیام/