انتشار اثر جدید جودل ویتنی با عنوان “خبرچین‌ها”

در ۲۷ام آذر ۱۳۹۷ انتشارات کتاب کوچه اثر جدید جودل ویتنی را با عنوان «خبرچین‌ها»‌ منتشر کرد،‌ این کتاب به بررسی نقش سیا در حمایت مجله «پاریس ریویو» برای رهبری فرهنگی جنگ سرد علیه شوروی می‌پردازد.

به گزارش کتابونه؛ انتشارات کتاب کوچه از مجموعه کتاب‌های «دنیای دیگران» اثری با عنوان «خبرچین‌ها» نوشته جودل ویتنی را  با ترجمه پرناز طالبی روانه بازار کتاب کرد.

خبرچین‌ها کتابی مهم درباره بخشی کوچک اما کلیدی از پیش‌تاریخِ این راهزنیِ فرهنگی است: داستانِ اینکه چگونه مجله «پاریس ریویو» و دیگر مجله‌ها از دهۀ ۱۹۵۰ به بعد توسط سیا حمایت مالی و پشتیبانی شده و مبدل به نیرویی مرکزی شدند تا به نویسندگان برجستۀ آن دوران فشار بیاورند که برای مخاطبانی گرسنه اما از همه‌جا بی‌خبر، پروپاگاندا تولید کنند.

ویتنی در مقدمه‌اش بر این کتاب توضیح می‌دهد که «کنگرۀ آزادی فرهنگی» تحت حمایت مالی سیا، در کنار حمایت نشریاتی در بریتانیا، هند، آلمان، فرانسه و…، به پاریس ریویو کمک کردند تا نقشی کوچک در رهبری فرهنگی جنگ سرد علیه شوروی‌ها بازی کند… ما به شکلی مبهم می‌دانیم که امروز رسانه‌ها همچنان با دولت‌ها و سیاست خارجیِ اعلامیِ دولت‌ها رابطه دارند؛ این درک با پرده‌برداری از نقش کوچک پاریس ریویو در این پرفورمنسِ مخفیِ عظیم تقویت می‌شود که کشوری را برای دو دهه به پیش راند و آثار منفی‌اش هنوز به ما خط می‌دهد.

این کتاب که با حق کپی‌رایت برای ناشر ایرانی ترجمه شده است، دارای مقدمه‌ای اختصاصی از نویسنده است که با بهره‌گیری از ماجرای کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۰ به تشریح اقدامات فرهنگی ایالات متحده آمریکا در جنگ سرد پرداخته است.

کتاب کوچه «خبرچین‌ها» را با ترجمه پرناز طالبی و در ۴۹۵ صفحه با قیمت ۵۵ هزار تومان منتشر کرده است.

 

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/