کتاب فیزیک یازدهم یاقوت (رشته علوم تجربی) انتشارات مبتکران

در ۲۵ام آذر ۱۳۹۷

کتاب فیزیک یازدهم یاقوت، رشته علوم تجربی به قلم محمد گلزاری ، منیر سادات موسوی و پریسا حاجی سید جوادی در انتشارات مبتکران به چاپ رسیده است.

این کتاب از سری کتاب های آموزش و آزمون رشادت انتشارات مبتکران می باشد. هر فصل کتاب درسی به چند گفتار تقسیم شده است و هر گفتار شامل یک نگاه کلی به فصل و توضیحات کامل و متناسب کتاب درسی به همراه سؤالات پیش آمده توسط دانش آموز و پاسخ تشریحی آن می باشد که به درک کامل مطالب آموزشی کمک شایانی می نماید. پس از شرح هر درس نامه ، مثال هایی مرتبط با همان درس نامه طراحی شده که حل آن ها باعث رساندن کامل مفهوم درس نامه و تثبیت آن در ذهن دانش آموز می گردد. مثال ها کاملا مشابه با سؤالات آزمون های پایان ترم تحصیلی می باشد بنابراین  شما را ازخرید کتاب های دیگر بی نیاز می کند.  پس از پایان گفتارها و مثال های آموزشی، سؤال های تشریحی طراحی شده که مطابق با کلیه ی درس نامه ها و مطالب تدریس شده می باشد و پاسخ نامه ی تشریحی و کامل آن پس از سؤالات آورده شده است.  سپس سؤال های تستی  ارائه شده که کاملا مشابه با تست های کنکور های سراسری سال های گذشته و سطح سؤالات آن می باشد. به طور خلاصه، مطالعه ی این کتاب جامع و کاربردی نیاز های شمارا برای موفقیت در کنکور سراسری و آزمون های پایان ترم برطرف کرده و باعث بهبود سطح دانش فیزیک شما می شود. کتاب فیزیک یازدهم یاقوت، رشته علوم تجربی به قلم محمد گلزاری ، منیر سادات موسوی و پریسا حاجی سید جوادی در انتشارات مبتکران به چاپ رسیده است.

فهرست مطالب :
فصل اول 🙁 الکتریسیته ساکن، بار الکتریکی و نیروی الکتریکی، میدان الکتریکی، انرژی پتانسیل الکتریکی، خازن) فصل دوم : (جریان الکتریکی و مدار های جریان مستقیم، جریان الکتریکی و مقاومت الکتریکی، مدار الکتریکی، ترکیب مقاومت ها) فصل سوم :(مغناطیس و القای الکترو مغناطیسی، آثار مغناطیسی جریان الکتریکی ، القای الکترو مغناطیسی و آزمون های پایانی)

برشی از کتاب :
در مواد فرومغناطیسی حوزه های وجود دارند که در این حوزه ها محور های مغناطیسی با یکدیگر همسو هستند. در هر حوزه ی مغناطیسی یون‌ها دوقطبی مغناطیسی وجود دارد. برای شبیه‌سازی یک راهرو در مدرسه را در نظر بگیرید که در آن چندین کلاس وجود دارد و در هر کلاس دانش آموزان به یک سمت نشستند و جهت نشستن دانش آموزان در کلاس مجاور ممکن است یکسان نباشد. در این ماده فرومغناطیسی در حالت عادی حوزه‌های مغناطیسی اثر یکدیگر را خنثی می کنند و از خود خاصیت مغناطیسی نشان میدهد. اگر ماده فرومغناطیس را در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار دهیم حوزه‌های که محور آن ها با میدان خارجی همسو هستند از خود خاصیت مغناطیسی نشان می دهند رفته رفته که میدان مغناطیسی خارجی قوی تر می شود این حوزه تمام فضا را در بر می‌گیرد. برای خاصیت آهنربایی به فرومغناطیسی مقدار بیشینه وجود دارد و خاصیت آهنربایی از آن بیشتر میشود آهن نیکل کبالت و آلیاژهای آن ها از جمله مواد فرومغناطیسی هستند. مواد فرومغناطیسی خود به دو دسته نرم و سخت تقسیم می‌شوند. مواد فرومغناطیسی نرم مانند آهن وقتی درون میدان مغناطیسی خارجی قرار می گیرند به سرعت به آهنربا تبدیل می شوند. مواد فرو مغناطیسی سخت مانند فولاد وقتی تحت تأثیر میدان خارجی قرار می گیرند دیر تر به آهن ربا تبدیل می شوند.