معرفی کتاب رهبری

در ۱۶ام شهریور ۱۳۹۷ الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۳ کتاب زندگی نامه خود را منتشر کرد اما کتاب رهبری را در سال ۲۰۱۵ نوشته شد.

الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۳ کتاب زندگی نامه خود را منتشر کرد اما کتاب رهبری را در سال ۲۰۱۵ نوشته شد. بنابراین این کتاب بیشتر از آنکه زندگی نامه فرگوسن باشه، حاوی نکات مدیریتی و درس هایی برای زندگی هست.

به گفته‌‌ی فرگوسن: این کتاب یه نوع جمع بندی درباره اطلاعاتی هست که از زندگی شخصی‌ام و همچنین مدیریت تیم‌های مختلف به دست آورده‌ام (اولین بار در اسکاتلند به مدت دوازده سال با تیم ایست استرلینگ شایر، نت میرن و آبردین، و در ادامه به مدت بیست و شش سال با تیم منچستریونایتد).

این کتاب تلاشی است در جهت توضیح اینکه چگونه ساختار کلی تیم منچستر را شکل دادم و با موفقیت پیش بردم. من به هیچ وجه ادعا نمی‌کنم که این مسائل را به راحتی می‌توان در جای دیگر به کار برد، بلکه امیدوارم خوانندگان کتاب ایده‌ها و راهکارهایی را بیابند که بتوانند آن ها را در زندگی خود پیاده کنند.

این کتاب در مورد درس‌ها و مشاهداتی ست که من در طول دوره مربیگری‌ام در رشته فوتبال به دست آوردم.

کتاب رهبری، مصور است و بعد از هر فصل یک عکس آمده. در انتهای کتاب هم جدول های مختلفی اومده که آمار مربیگری الکس فرگوسن را به شکل کامل نشان می‌ده. همچنین چند نامه در انتهای کتاب آمده که یکی از جالب ترین آن‌ها نامه یک هوادار به بازنشستگی فرگوسن هست.

 

قسمت هایی از متن کتاب رهبری:

بهترین معلمان در حقیقت قهرمانان گمنام جامعه هستند.

اگر مدیر یک شرکت بودم، همیشه به تفکرات جوانان با استعداد گوش می دادم چون بیشتر از همه با واقعیات زندگی امروزی و چشم اندازهای فردا ارتباط دارند.

بهترین فوتبالیست ها معمولا با خودشان مبارزه می کنند تا بهتر از قبل شوند.

دیوید بکهام هم بسیار فوق العاده بود. زمانی که به تیم منچستر آمد در یک اتاق اجاره ای زندگی می کرد. دیوید هم در نوبت صبح و بعدازطهر و هم زمان غروب به تمرین مشغول بود. زمانی که در ابتدای فصل می خواستیم از بازیکنان تست آمادگی هوازی بگیریم، دیوید همیشه بالاتر از دیگران قرار داشت. رونالدو هم همین طور بود. او دوست داشت تا به بهترین بازیکن جهان تبدیل شود و برای این کار مصمم بود.

من همیشه به بازیکنانم می گفتم: «لحظه ای که ما سخت تر از دیگر تیم ها تمرین نکنیم، دیگر منچستر نخواهیم بود.»

هر عضوی از تیم باید بداند که بخشی از یک پازل ظریق و پیچیده است. اگر تکه ای جابه جا شود، تصویر دیگر به درستی دیده نمی شود.

هرگز از پیروزی سیر نمی شدم.

افرادی که برای کسب غیرممکن ها از هرگونه تلاشی فروگذار نیستند، سزاوار ستایش هستند.

همه ما روزی شکست را تجربه کرده ایم. شکست بعضی را فلج می کند، و برعکس، بعضی را برمی انگیزاند. این اراده درونی ام برای اجتناب از شکست بود که همیشه انگیزه فوق العاده ای برای موفقیت را برایم فراهم می کرد.

مشخصات کتاب رهبری:

نویسنده: الکس فرگوسن – مایکل موریتز
ترجمه: حسین گازر
انتشارات: کتاب کوله پشتی
تعداد صفحات: ۴۳۲
مصور – سیاه و سفید، رنگی