نقد و بررسی دو کتاب “زندگی ۳/۰” و “زن و چالش‌های جامعه”

در ۲۴ام آذر ۱۳۹۷ نشست‌های نقد و بررسی دو کتاب «زندگی ۳/۰» و «زن و چالش‌های جامعه» این هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش کتابونه؛ دو کتاب «زندگی ۳/۰» و «زن و چالش‌های جامعه» این هفته در قالب دو نشست مستقل در مرکز فرهنگی شهر کتاب نقد و بررسی می‌شوند.

اولین شهر کتاب در این هفته، به نقد و بررسی کتاب «زن و چالش‌های جامعه» اختصاص دارد. میان سخنرانی‌ها و مقالات و مصاحبه‌های امام موسی صدر، آن‌ها که به موضوعات زن و خانواده و جامعه پرداخته‌اند، در کتاب «زن و چالش‌های جامعه، جستارهایی درباره‌ مسائل زن و خانواده و جوان» منتشر شده است. این سه موضوع از ۲ جهت، در یک کتاب قرار گرفته‌اند: نخست، پیوندی که میان هر سه موضوع برقرار است و تاثیر و تاثری که بر یکدیگر دارند و از یکدیگر می‌گیرند. نقش و رابطه‌ زن و جوان در شکل‌گیری و کارکرد خانواده موثر است و در تعریفی که از نظام خانواده به دست می‌دهیم، جایگاه زن و جوان روشن می‌شود. دوم، تاثیری که جهان نو در نگاه و نگرش به هر سه موضوع گذاشته است.

مطالعه‌ این کتاب مخاطب را از روش امام موسی صدر در مواجهه با مسائل جدید آگاه می‌کند که نشست نقد و بررسی‌اش در قالب نشست ویژه شهرکتاب برگزار می‌شود و در آن فاطمه صدرعاملی،نسرین فقیه‌ملک‌مرزبان، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی و خسرو باقری سخنرانی می‌کنند.

این برنامه روز دوشنبه ۲۶ آذر از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکزفرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

اما درباره دومین نشست این مرکز فرهنگی؛ ما در آستانه‌ عصری جدید قرار داریم. آنچه زمانی داستان علمی ـ تخیلی به شمار می‌آمد به سرعت رنگ واقعیت به خود می‌گیرد، چون هوش مصنوعی در همه‌ حوزه‌ها در حال ایجاد تحول است، از جنگ و جرم و جنایت گرفته تا عدالت و مشاغل و جامعه و حتا برداشت ما از معنای انسان بودن. هوش مصنوعی بیش از هر فناوری دیگری توان دگرگون کردن آینده‌ مشترک ما را دارد، و برای بررسی این آینده هیچ‌کس بهتر از مکس تگمارک نیست، استاد MIT و یکی از بنیادگذاران موسسه‌ آینده‌ زندگی که کارهایش به پژوهش جدی در زمینه‌ نحوه‌ سودمند نگاه داشتن هوش مصنوعی بسیار کمک کرده است.

تگمارک در کتاب «زندگی ۳/۰» که بر پژوهش‌های ژرف استوار است، مخاطب را به عمق اندیشه درباره‌ هوش مصنوعی و وضع بشر می‌برد و با پرسش‌های اساسیِ زمانه‌ رو در رو می‌کند.

این کتاب چندی است با ترجمه‌ میثم محمدامینی توسط نشر نو چاپ شده است و روز سه‌شنبه در قالب نشست هفتگی شهر کتاب، با حضور عبدالحسین وهابی (دکترای علوم شناختی)، علی خدادادی‌شاهی‌وند (دانشجوی دکترای فلسفه‌ی هنر) و میثم محمدامینی نقد و بررسی می‌شود.

این برنامه هم سه‌شنبه ۲۷ آذر از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/