معرفی کتاب روایت‌شناسی مبانی نظریه روایت

در ۱۵ام شهریور ۱۳۹۷ «روایت‌شناسی مبانی نظریه روایت» اثر مانفرد یان با ترجمه محمد راغب از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

«روایت‌شناسی مبانی نظریه روایت» اثر مانفرد یان با ترجمه محمد راغب از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد. مانفرد یان، از معروف‌ترین روایت­‌شناسان معاصر جهان و استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه کلن و یکی از سه ویراستار اصلی دانشنامۀ نظریۀ روایت راتلج است. ارزش اصلی کتاب مانفرد یان را می­‌توان در جامعیت، سادگی و تازگی آن دانست؛ می‌­توان گفت کتاب همۀ مباحث اصلی روایت‌­شناسی را دربرمی­‌گیرد و شکل عرضۀ مطالب آن نیز به یاری استفادۀ فراوان از نمونه‌­های آشنای ادبیات داستانی، جنبۀ آموزشی آن را تقویت می­‌کند.

نویسنده تلاش کرده تا تازه­‌ترین دیدگاه‌­های موجود را به سادگی و اختصار پوشش و توضیح دهد و به کمک ارجاعات فراوان، راهگشای جست‌وجوهای بعدی علاقه‌مندان و پژوهشگران باشد. تنوع دامنۀ ارجاعات بیرونی آن نیز یاریگر جویندگان رویکردهای میان‌­رشته­‌ای مختلف برای آشنایی و دسترسی به منابع اصیل است.

افزون بر این، درج اثر در سایت دانشگاه به خوبی گویای ارزش­‌های آموزشی آن برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی است و می­توان آن را مأخذی برای درس‌های نقد ادبی و ادبیات داستانی دانست.

«آغاز»، «چهارچوب روایت‌شناسی»، «روایتگری، کانونی‌سازی و وضعیت‌های روایی»، «کنش، تحلیل داستان، نقل‌پذیری»، «زمان دستوری، زمان، وجوه روایی»، «صحنه و فضای داستانی»، «شخصیت‌ها و شخصیت‌پردازی»، «گفتمان‌ها: بازنمایی‌های گفتار، اندیشه و آگاهی» و «مطالعه موردی: “تابلوی قایق ماهیگیری” آلن سیلیتو» عناوین فصول این کتاب است.

مانفرد یان در این کتاب به عناصر اصلی روایت و خصوصیاتی که یک روایت باید داشته باشد‌، می‌پردازد. «روایت‌شناسی ـ مبانی نظریه روایت» به قلم مانفرد یان و با ترجمه محمد راغب از سوی انتشارات ققنوس در ۲۰۰ صفحه به قیمت ۱۷ هزار تومان در ۷۷۰ نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/