کتاب “وقتی که‌ آسمان تهران آبی‌ بود” راهی بازار نشر شد

در ۱۳ام آذر ۱۳۹۷ «وقتی که‌ آسمان تهران آبی‌ بود» نوشته مهران افشاری منتشر شد.

به گزارش کتابونه؛ «وقتی که آسمان تهران آبی بود: خاطره‌های دوره کودکیم، ده‌سال آغاز زندگیم از ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶) در ۱۱۲ صفحه با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۱۳هزار تومان  در انتشارات جهان کتاب منتشر شده است.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: روایتی نوستالژیک  از زندگی روزانه یک خانواده متوسط ایرانی در دهه ۴۰ و ۵۰ خورشیدی.

مهران افشاری، نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی و تاریخ اجتماعی ایران است که آثار بسیاری در زمینه تصحیح متون تصوف و عرفان و همچنین ادبیات عامه ایران دارد. او در این کتاب سرگذشت خانواده خود را، همچون نمونه‌ای از یک خانواده از قشر متوسط اجتماع، در سال‌های دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ تعریف می‌کند.

روایت افشاری در بسیاری از جاها رنگی از قصه‌گویی دارد و توصیف‌ها گاه از نگاه یک کودک خردسال(فرزند خانواده) و زمانی از چشم بانویی میانسال(مادر خانواده) یا برادر و خواهر بزرگ‌تر بیان می‌شود. تصویرهای دلنشین کتاب از زندگی در تهران چهل، پنجاه سال پیش برای بسیاری از خوانندگان آشناست و یادآور دوره‌ای از حیات اجتماعی مردم تهران در آن سال‌ها.

نویسنده در مقدمه آورده است: این‌که آدمی زادگاه و محیطی را که کودکی خود را در آن گذرانده است دوست داشته باشد، امری طبیعی است. برای هر انسانی به یاد آوردن خاطره‌های دوران خردسالی و محیطی که در آن بالیده و پرورش یافته، لذت‌بخش و خوشایند است. من هم تهران، شهر عزیزم را که دست‌کم سه نسل گذشته از خاندانم در آن زاده و پرورده شده‌اند، بسیار دوست دارم و تداعی خاطره‌های کودکیم در این شهر، تسلی‌بخش خاطرم است.

تهرانِ چهل، پنجاه سال پیش با تهران امروزی بسیار تفاوت داشت. تهران این‌گونه گسترده و بزرگ نبود. این همه کوچه و خیابان و بزرگراه نداشت. این همه مردم در این شهر نبود اما آسمان آن مانند آسمان شهرهای دیگر آبی و شفاف بود.»

منبع: ایسنا

 انتهای پیام