رمان “لبخندی برای سوفیا”؛ نگاهی به وقایع جنگ جهانی دوم

در ۵ام آذر ۱۳۹۷ رمان «لبخندی برای سوفیا» نوشته‌ محمدرضا مرزوقی داستانی تاریخی است که وقایع مهاجرت لهستانی‌ها به ایران را برای نوجوانان بازگو می‌کند.

به گزارش کتابونه ؛رمان «لبخندی برای سوفیا» نگاهی به وقایع جنگ جهانی دوم و مهمان‌نوازی ایران در این برهه‌ تاریخی دارد.

آغاز رمان «لبخندی برای سوفیا» با ورود لهستانی‌ها به بندر انزلی شکل می‌گیرد. سوفیا که قهرمان این داستان است پس از مدتی وارد رابطه‌ عاطفی با پسری ایرانی می‌شود و وقایع داستان از انزلی تا تهران ادامه پیدا می‌کند.

در بخشی از این اثر می‌خوانیم: «قرار بود اول بروند اراک که از آنجا گندم بیاورند. گفتند تمام جاده‌ها را نیرو‌های شوروی قرق کرده‌اند. تازه اگر به دست آن‌ها نمی‌افتادند ممکن بود گرفتار انگلیسی‌ها بشوند. انگلیسی‌ها شاید غارتشان نمی‌کردند، اما مثل نکیر و منکر دائم سوال و جواب می‌کردند و تا اشکالی توی کارشان نمی‌تراشیدند، دست برنمی‌داشتند. می‌گفتند گندم خوبی توی اراک عمل آمده که به داد مردم گرسنه رسیده بود، اما تمام گندم‌های دنیا هم کفاف مردمی که تو محله‌های پایین شهر و قصبه‌های دور و اطراف گرفتار شده بودند نمی‌داد. از خیابان شاپور به پایین گرسنگی بود و فقر.»

«لبخندی برای سوفیا» با شمارگان ۷۰۰۰ نسخه در دسترس مخاطبان بالای ۱۴ سال قرار دارد. این اثر در ۱۶۰ صفحه و با قیمت ۱۰ هزار تومان از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

انتهای پیام/