معرفی کتاب روش‌‏های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی

در ۱۳ام شهریور ۱۳۹۷ کتاب «اندیشه سیاسی امام خمینی» نوشته‌ی حجت الاسلام والمسلمین «احمد جهان بزرگی» را انتشارات کانون اندیشه جوان برای نهمین چاپ راهی بازار نشر کرده است.
کتاب «روش‌‏های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی» اثر نویسنده‏‌ی آمریکایی دان گابور، راهنمایی جامع و کاربردی برای ارتقا مهارت‏‌های ارتباطی و برقراری ارتباطات موثر است. به کمک این کتاب، می‏‌آموزیم در رویارویی با افراد جدید، با اعتماد به‌‏نفس جلو برویم و تجربه‌‏ی اجتماعی خود را غنی‌‏تر کنیم، دوستان جدیدی پیدا کنیم، با طیف وسیع‏‌تری از ایده‏‌ها، تجربه‏‌ها و دیدگاه‌‏ها آشنا شویم و دوستی‌‏هایی پایدار ایجاد کنیم.
خلاصه کتاب

کتاب «روش‌‏های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی» اثر نویسنده‏‌ی آمریکایی دان گابور، راهنمایی جامع و کاربردی برای ارتقا مهارت‏‌های ارتباطی و برقراری ارتباطات موثر است.
به کمک این کتاب، می‏‌آموزیم در رویارویی با افراد جدید، با اعتماد به‌‏نفس جلو برویم و تجربه‌‏ی اجتماعی خود را غنی‌‏تر کنیم، دوستان جدیدی پیدا کنیم، با طیف وسیع‏‌تری از ایده‏‌ها، تجربه‏‌ها و دیدگاه‌‏ها آشنا شویم و دوستی‌‏هایی پایدار ایجاد کنیم.

خلاصه‌ای از کتاب صوتی روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی:

این کتاب در سه بخش و نه فصل تنظیم شده است. در این نه فصل، نویسنده به آموزش مهارت‌‏های زیر می‌‏پردازد:

 • پذیرا باشید
 • تصنعی‏‌ نبودن آغاز گفت‌‏وگو
 • حفظ جریان گفت‌‏وگو
 • انتقال افکار به طرف مقابل
 • پایان ‏دادن به گفت‌‏وگو به شکلی طبیعی
 • به‏‌یاد آوردن نام افراد
 • کیفیت گفت‌‏وگوهای خود را بالا ببرید
 • غلبه بر بازدارنده‌‏ها و موانع دوست‏‌یابی
  در فصل اول، «پذیرا باشید»، که سنگ‌بنای مهارت‌‏های دیگر به‌‏حساب می‏‌آید، نخستین گام‌‏ها را به‌‏سوی برقراری ارتباط موثر برمی‌‏داریم. در این فصل، پیام‌‏های جسمانی را می‌‏آموزیم.
  پیش از آن‏‌که بتوانیم به موارد بعدی مانند حفظ جریان گفت‌‏وگو و انتقال افکار بپردازیم، باید بتوانیم زبان بدن خود را کنترل کنیم. زیرا در آشنایی با افراد جدید، زبان بدن ما، بیش از زبان خودمان موثر است. نویسنده در کتاب به‌‏درستی اشاره می‌‏کند که بیش ‏از ۷۰ درصد ارتباط میان انسان‌‏ها، به‌‏صورت غیرکلامی انجام می‏‌گیرد.
  ارتباط چشمی، لبخند، تمایل به جلو و اشاره‌‏ی سر، از مهم‌‏ترین عناصر ارتباط غیرکلامی موثر هستند. وقتی زبان بدن ما به‏‌گونه‌‏ای باشد که طرف مقابل، احساس مثبتی از طرف ما دریافت کند، شروع‏‌کردن سر صحبت بسیار آسان‌‏تر خواهد بود. روی گشاده و لبخند، شروع ارتباط را آسان‌‏تر کرده و ارتباط چشمی و تمایل به جلو، از پایان زودهنگام صحبت جلوگیری می‌‏کند.
  با یادگیری این مهارت‌‏های ساده اما ضروری، در راه مکالمه و دوستی‌‏های دلپذیر و پایدار، قدم برمی‌‏داریم.

قسمتی از کتاب روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی:

در آغاز این کتاب صوتی می‏‌شنویم:
«بار دیگری که وارد یک سالن مملو از جمعیت می‏‌شوید، به هم‌همه‌‏ی صحبت‏‌ها گوش بدهید! کاری که آن افراد می‌‏کنند، برقراری ارتباط، از طریق گفت‏‌وگوست. گفت‌‏وگو، روش اصلی بیان اندیشه‌‏ها، نظریات، اهداف و احساساتمان برای کسانی است که با آن‏‌ها تماس برقرار می‏‌کنیم. گفت‏‌وگو، ابزار اولیه برای پایه‏‌ریزی روابط و دوستی‌‏ها نیز هست.
هنگامی که کانال گفت‌‏وگو باز، یا به‌‏ اصطلاح روشن است، می‏‌توانیم به آن وصل شویم و با آدم‌‏های پیرامون خود ارتباط برقرار کنیم. بسته ‏بودن کانال گفت‏‌وگو، آغاز مکالمه و ادامه‌‏ی آن را به‏‌راستی دشوار می‌‏سازد.
این کتاب که براساس محتوای کلاش آموزشی من به نام روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‏‌یابی تدوین شده، به شما نشان می‌‏دهد که چگونه کانال محاوره‌‏ای خود را روشن کنید و خود را روی موج آدم‌‏هایی که ملاقات می‏‌کنید، تنظیم نمایید».
ارتباط با دیگران، یکی از مهم‌‏ترین جنبه‏‌های زندگی انسان است. انسان‏‌ها تمایل دارند روابطی دوستانه و لذت‏‌بخش برقرار کنند و از ایزوله‏‌ شد‌ن گریزان هستند. در ادامه می‌‏شنویم:
«ما انسان‌ها همواره در جست‎وجوی افرادی هستیم که بتوانیم از نظر فکری، جسمی و عاطفی با آن‌ها ارتباط و تفاهم برقرار کنیم. حال اگر نتوانیم دست آشنایی به سوی دیگران دراز کنیم و با آن‌ها تماس بگیریم، این جست‎وجو بی‌ثمر و توام با ناکامی خواهد بود.
اگر با زیربنا و اساس محاوره خوب آشنا شوید و در به کار بردن آن مهارت پیدا کنید و در عین حال نیز تمایل داشته باشید که به دیگران روی آورید، آن وقت است که می‌توان گفت شما فردی پذیرا و آما‌د‌ه‌‏ی دوستی‌ها و روابط هستید… .
نیازی نیست که آدم تازه‌ای شوید، تنها باید هنگام برخورد با دیگران، رویکردها و قابلیت‌های خود را تغییر دهید. فراموش نکنید که الگوهای رفتاری ما در طی سالیان درازی شکل گرفته‌اند و تغییر دادن آن‌ها نیازمند زمان است.»
مهارت‌‏های گفت‏‌وگو، مهارت‌‏هایی ساده هستند که آموختن آن‏‌ها می‏‌تواند تغییرات عظیمی در زندگی ما ایجاد کند. بسیاری از ما این تجربه را داشته‌‏ایم: می‏‌خواهیم با شخصی ارتباط برقرار کرده و از تجربه‌‏ها و ایده‏‌هایش استفاده کنیم، اما اعتماد به‌‏نفس لازم برای انجام این کار را در خود حس نمی‏‌کنیم و یا نمی‌‏دانیم چطور باید جلو برویم.
چگونه می‏‌توانیم سر صحبت را باز کنیم که توجه آن فرد را جلب کرده، و او را به ادامه‌‏ی صحبت علاقه‏‌مند کنیم؟ چنین شرایطی ممکن است در دانشگاه، محل‏کار، میهمانی و یا موقعیت‌‏های اجتماعی دیگر پیش بیاید. ناتوانی در برقراری ارتباط، نوعی حس ناکامی و یا شکست را به ما القا می‏‌کند. و یا صرفا این حس که فرصت صحبت با فردی را از دست داده‌‏ایم. شرایط به هرشکلی که باشد، یادگرفتن مهارت‏‌های ارتباطی کمک شایانی به ما خواهد کرد. در ادامه‌‏ی کتاب روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی می‌‏شنویم:
«هدف از گفت‌‏وگو، ایجاد رابطه با افراد و دنیای پیرامون ماست. برقرارکردن رابطه‌‏ی بی‏‌ریا، بی‏‌تکلف و متقابل، مزایای زیادی در بر دارد. در میان‌‏گذاشتن تجربه‏‌های خود با دیگران، موجب رشد و بالندگی ما در جهات تازه‌‏ای می‌‏شود: افق‏‌ها و فرصت‌‏ها وسعت می‏‌یابد، روابط عمیق و پربارتر می‌‏شود، ضمن اینکه دوستی‌‏ها و نوعی کامیابی و ارضای شخصی به وجود می‌آید.»

انتهای پیام/