برگزاری نکوداشت موسوی گرمارودی در خانه شعر و ادبیات

در ۲ام آذر ۱۳۹۷ نکوداشت سید علی موسوی گرمارودی به پاس ۵ دهه تلاش بی دریغ ایشان به ادب پارسی برگزار می‌شود.

به گزارش کتابونه ؛ نکوداشت سید علی موسوی گرمارودی به پاس ۵ دهه تلاش بی دریغ وی به ادب پارسی با حضور پیروز حناچی سرپرست شهرداری تهران، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، استاد بهاء الدین خرمشاهی مترجم، شاعر و نویسنده، محمد علی بهمنی شاعر و ترانه سرا، جواد محقق پژوهشگر، یوسفعلی میر شکاک، سعید بیابانکی، حسین آهی، محمدرضا بایرامی، علیرضا قزوه و سایر شاعران و فعالان ادبیات کشور دوشنبه ۵ آذر ساعت ۱۵ در خانه شعر و ادبیات برگزار می‌شود.

در این نکوداشت از تلاش‌های ۵ دهه استاد گرمارودی تقدیر و خانه شعر و ادبیات با رویکردی جدید فعالیت‌های خود را آغاز می‌کند.
برگزاری دوره‌های آموزشی شعر و ترانه، بررسی تخصصی ادبیات، برگزاری شب‌های پاسداشت بزرگان عرصه شعر و ادب، بررسی ادبیات انقلاب اسلامی، راه اندازی کتابخانه تخصصی برای پژوهشگران و دانشجویان ادبیات از جمله فعالیت‌های خانه شعر در دوره جدید خواهد بود.

مرتضی امیری اسفندقه ۱۲ شهریور سال جاری طی حکمی از سوی سید محمد حسین حجازی مدیر عامل شرکت نوسازی عباس آباد به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری خانه شعر و ادبیات شد.

خانه شعرو ادب از مراکز منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد است. این مرکز خانه‌ای برای شاعران، نویسندگان و فعالان پیشکسوت و علاقه‌مندان جوان حوزه ادبیات کشور خواهد بود.

نکوداشت استاد موسوی گرمارودی اولین برنامه خانه شعر و ادبیات در دوره جدید است که با حضور همه فعالان حوزه شعر و ادبیات و با سخنرانی استاد بهاء الدین خرمشاهی و سایر علاقه‌مندان به ادبیات برگزار می‌شود.

سید محمد موسوی گرمارودی شاعر، منتقد، مترجم و نویسنده بزرگ در سال ۱۳۲۰ در قم به دنیا آمد. وی دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی از دانشگاه تهران اخذ و نقش برجسته‌ای در رشد و تعالی ادبیات کشور ایفا کرده است.

عبور، در سایه سار نخل ولایت، سرود رگبار، چمن لاله، خط خون، دستچین، باران اخم، گزیده شعر نیستان، تا ناکجا آباد، از صدر تا ساقه و ترجمه قرآن کریم از جمله آثار استاد گرمارودی است.

وی در سال ۱۳۵۲ توسط ساواک دستگیر و تحت شکنجه‌های سخت قرار گرفت. استاد گرمارودی در فاصله سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ سرپرست انتشارات انقلاب اسلامی و همزمان مشاور فرهنگی رییس جمهور وقت شد.

۱۴ مجموعه شعر،۱۰ گزینه شعر،۹ اثر پژوهشی ادبی، دو پژوهش تاریخی،۶ داستان،۴ ترجمه،۱۶ کتاب برای نوجوانان و ۴۲ مقاله تحقیقی و در مجموع ۶۱ جلد کتاب تاکنون از وی به چاپ رسیده است.

علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند به خانه شعر و ادبیات به نشانی بزرگراه حقانی، خروجی کتابخانه ملی، جنب باغ کتاب مراجعه کنند.

منبع: میزان

انتهای پیام/