معرفی سیر مطالعاتی اصلاحات و روشنفکری دینی

در ۳۰ام آبان ۱۳۹۷ با پیروزی انقلاب اسلامی دوباره جریان روشنفکری در ایران شکل گرفت و به تدریج به خود انسجام بخشید که به جریان روشنفکری دینی موسوم شد. برای شناخت بهتر این جریان سیر مطالعاتی اصلاحات و روشنفکری دینی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش کتابونه؛ روشنفکری در ایران نحله‌ها و طیف‌های مختلفی داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی دوباره جریان روشنفکری در ایران شکل گرفت و بتدریج به خود انسجام بخشید که به جریان روشنفکری دینی موسوم شد. از چهره‌های شاخص این جریان بویژه در دهه ۷۰ و ۸۰ شمسی که کل جریان روشنفکری را نمایندگی می کرد، می توان از عبدالکریم سروش و محمد مجتهد شبستری نام برد.

سیر مطالعاتی اصلاحات و روشنفکری دینیکه توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی تدوین شده است می‌تواند به بسیاری از ابهامات و سوال‌ها در این زمینه پاسخ دهد.

در این سیر، کتاب‌های زیر به ترتیب پیشنهاد می‌شود.

۱٫  روشنفکری و سیاست (بررسی تحولات روشنفکری در ایران معاصر)

نویسنده در این کتاب با نگاهی تاریخی اجتماعی، تحولات روشنفکری در ایران و چگونگی جریان دین‌مدار جامعه را از سال‌های دهه‌ی بیست به بعد بررسی کرده است.

این اثر به قلم جهاندار امیری تألیف شده و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.

۲٫ روشنفکران دینی و دینداران روشنفکر

نویسنده این کتاب که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده، به دنبال تبیین خاستگاه نظری روشنفکران دینی و دینداران روشنفکر می‌باشد. بر این اساس روشنفکران دینی با تأثیرپذیری از نظام سنتی غرب اعتقاد دارند که میان ما و دنیای درون فاصله‌ای هست و تقید به دین سنتی و زندگی در دنیای جدید ناممکن است، پس در پی تلفیق سنت دینی با ارزش‌های مدرن هستند.ولی دینداران روشنفکر در صدد نواندیش در دین هستند.

نویسنده این اثر رضا دهقانی است.

۳٫ مجموعه  ایدئولوژی اصلاحات

این کتب به بررسی آراء و اندیشه‌های سیاسی جریان اصلاحات می‌پردازد. حلقه‌ی کیان با اندیشه‌پردازی عبدالکریم سروش، حلقه‌ی آیین با طرح اندیشه‌های حسین بشیریه و حلقه‌ی مصطفی ملکیان از مهم‌ترین محافل اثرگذار در اقدام و عملکرد دولت‌ اصلاحات بودند که در این  آثار مورد بررسی قرار می‌گیرند.

هر سه اثر فوق توسط حمیدرضا اسماعیلی نوشته شده و موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

۴٫  روشنفکری دینی و سکولار

این کتاب به بازخوانی و نقد اندیشه‌های سیاسی حلقه‌ کیان، که از سری کتاب‌های ایدئولوژی اصلاحات است، می‌پردازد. نویسنده‌ی این کتاب کاظم سام دلیری است. این کتاب هم توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

۵٫ روشنفکران دینی، لیبرال یا دین‌مدار؟

در این کتاب نویسنده به بررسی این موضوع پرداخته است که آیا روشنفکری دینی، جریانی دین‌مدار یا لیبرال است؟ نتیجه‌گیری نویسنده این است که آن عده‌ای که به‌عنوان روشنفکران دینی مطرح هستند، گفتمان غالب آنها، گفتمان لیبرالی است و در این چارچوب درباره دین صحبت می‌کنند و هدف آنها این است که دین را سکولار کنند.

این اثر توسط جهاندار امیری تألیف و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/