فروش کتاب با تخفیف ۵۰ درصدی، غیرقانونی است

در ۲۹ام آبان ۱۳۹۷ بازرس قانونی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: مردم بدانند اگر جایی کتاب با تخفیف ۵۰ درصدی به فروش می رسد حتما کتاب های قاچاق و تکثیرشده غیرقانونی هستند.

به گزارش کتابونه؛ برنامه گفت‌وگوی فرهنگی با موضوع قاچاق کتاب با حضور سید عباس حسینی نیک بازرس قانونی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

حسینی‌نیک در این برنامه گفت: قاچاق کتاب عملی است که همه حقوق پدیدآورندگان اعم از نویسندگان، مترجمان، تدوین کنندگان، هنرمندان و ناشران راتضییع و نابود می‌کند. قاچاق کتاب از نظر حقوقی، به معنای تکثیر غیرقانونی است. تکثیر غیرقانونی دو وجه دارد. وجه اول آن تضییع حقوق پدید آورنده و ناشر و هنرمندی است که کتاب را خلق کرده اند و مربوط به حوزه مالکیت ادبی و هنری می شود. وجه دوم آن تکثیر کتاب هایی است که دارای مجوز قانونی انتشار نیستند.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سال ۱۳۶۷ و اصلاحیه آن در سال ۱۳۸۹ موظف به بررسی کتاب های منتشر شده و صدور مجوز برای آنها است. بنابراین وجه دوم کتاب هایی اند که روند قانونی انتشار آنها طی نشده است. موضوع تکثیرهای غیرقانونی کتاب در کشور ما سابقه زیادی دارد. یعنی از زمانی که کتاب جنبه اقتصادی پیدا کرده سودجویی ها هم به وجود آمده است. تا یک سال گذشته موضوع تکثیر غیرقانونی کتاب ها یک موضوع شخصی تلقی می شد و دادگاه ها و دستگاه قضایی به این موضوع توجهی نداشتند.

مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی ادامه داد: جمع آوری و مبارزه با تکثیرهای غیرقانونی کتاب نیازمند فعالیت چندین نهاد از جمله نهادهای صنفی است که قدرت تشخیص کتاب های تقلبی و اصیل را دارند و در درجه دوم نهادهای قضایی هستند که هماهنگ عمل می کنند. امروز شاهدیم که دستگاه قضایی و پلیس امنیتی و صنفی و اداره وزارت ارشاد در این موضوع هماهنگ عمل می کنند و بخشی از کتاب های تقلبی و تکثیر شده کشف شده اند. این کتاب ها از طریق ۹۰۰ دستفروش در تهران و شهرستان ها به صورت علنی و در بهترین مکان ها و نیز فضای مجازی به فروش می رسند.

بازرس قانونی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: امروز قوه قضائیه به این مهم توجه کرده و امیدواریم که ادامه داشته باشد. اما برای نتیجه گرفتن باید به اصل مهم پیشگیری از جرم توجه بیشتری شود. وزارت ارشاد باید تسهیلاتی قائل شود تا روند توزیع کتاب باید اصلاح گردد. وزارت ارشاد باید ممیزی کتاب را به گونه‌ای انجام دهد که جلوی این تکثیرهای غیرقانونی گرفته شود. مردم بدانند اگر جایی کتاب با تخفیف ۵۰ درصدی به فروش می رسد حتما کتاب های قاچاق و تکثیرشده غیرقانونی هستند چراکه امکان تخفیف کتاب بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد نیست.

منبع: مهر

انتهای پیام/