فروش کتاب لت خورده؛ به معنای نادیده گرفتن حقوق خریدار است

در ۲۷ام آبان ۱۳۹۷ کارشناس حوزه نشر گفت: فروش کتاب‌های لت خورده در قالب تعویض شناسنامه و عنوان کتاب جهت تغییر در نوبت و سال چاپ و قیمت کتاب از سوی ناشران، نادیده گرفتن حقوق خریدار است.

به گزارش کتابونه؛ (لت زدن کتاب پدیده ای کاملا ایرانی است که توسط ناشران، توزیع کنندگان و کتابفروشی ها استفاده شده و «لت» در حالت محدود به گفته کارشناسان نشر، گذاشتن کاغذی متفاوت «گاهی هم عکس و گاهی یک صفحه سفید و یا پشت سفید» از متن کتاب در بین صفحات است تا فاصله بین مطالب قبلی و بعدی معلوم شود).

امیرهوشنگ اقبال پور اظهارداشت: اصطلاح لت زدن (LAT) کتاب امروز وسعت بیشتری در بین ناشران یافته و به معنای تعویض صفحه، عنوان و شناسنامه کتاب با شناسنامه ای جدید است که معمولا برای ایجاد تغییر در نوبت چاپ، سال چاپ و قیمت درنظر گرفته می شود.

این ناشر بین المللی با اشاره به اینکه در ایران قانون بین المللی کپی رایت توسط اکثر ناشران رعایت نمی شود و اگر یک کتاب لتی هم نباشد، احتمالا مشکل رعایت نکردن کپی رایت دارد، تاکید کرد که پیامدهای این موضوع باید در جای خودش به آن پرداخته شود.

به گفته اقبال پور، لت زدن فریب مشتری و گرانفروشی است که البته این پدیده نو ظهور از سوی ناشران کمک آموزشی شیوع پیدا کرده و طعم تلخ و شیرین آن به دیگر ناشران هم سرایت کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اینکه ناشران کمک آموزشی با چالش تغییر سالانه کتاب های درسی مواجه هستند و همواره ضرر سنگینی آنها را تهدید می‌کند، گفت: چند سالی است با شروع سال تحصیلی فرآیند «لت زنی» شروع می شود و با کندن و تعویض برگ اول کتاب که شامل صفحه عنوان و شناسنامه است کتاب سال گذشته به کتاب سال جدید با قیمتی جدید تبدیل می شود.
به گفته وی اگر یک کتاب کمک درسی تاریخ گذشته که بر اساس کتاب درسی جدید محسوب نمی شود، صرفا با تغییر اطلاعات شناسنامه مانند سال چاپ، نوبت چاپ و قیمت جدید به طور جعلی به روز شود، مصداق فریب خریدار از طرف فروشنده است.

اقبالی پور در عین حال افزود: البته دراین میان ناشرانی هم هستند که کتاب های آنها براساس کتاب‌های آموزش و پرورش و یا دانشگاه تالیف نشده و زمانی که اثری را با قیمت جدید منتشر می کنند، اقدام به گران کردن قیمت کتاب‌های مانده و قدیمی در انبار می‌کنند و کتاب‌های قدیمی را لت می زنند.

این کارشناس حوزه نشر اظهار داشت: ناشران حرفه ای در هنگام قیمت‌گذاری، زمان خواب کتاب خود را محاسبه می کنند یعنی این که تیراژ کتاب آنها در چه مدت قرار است به فروش برسد و مساله خواب سرمایه را در قیمت گذاری کتاب لحاظ می‌کنند، پس ناشران به بهانه تورم نباید در قیمت‌ها تغییر ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: تشخیص کتاب لتی خیلی راحت است و خریداران می توانند با کمی دقت متوجه این موضوع شوند که برگ اول کتاب لت خورده است.

اقبال پور یادآورشد: از نظر وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی لت زدن کتاب خلاف مقرارت محسوب شده و تخلف به شمار می رود از این رو طبق ماده ۲ قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام مصداق گرانفروشی است.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/