کتاب راهنمای زبان بلغاری و فارسی؛ کتابی‌ برای توریست‌های علاقه‌مند به ایران

در ۲۶ام آبان ۱۳۹۷ کتاب راهنمای زبان بلغاری و فارسی (گویش تهرانی) اثری است که برای دانشجویان ایران­شناسی و کسانی که قصد سفر به ایران و برعکس را دارند مفید است که با معرفی الفبای و مختصری از دستور زبان فارسی شروع می‌­شود.

به گزارش کتابونه؛  کتاب راهنمای زبان بلغاری و فارسی (گویش تهرانی) توسط دارینا بانووا و کاترینا والکانووا در ۲۱۴ صفحه تالیف شده و توسط انتشارات آوانگارد و پریما در تابستان ۲۰۱۸ در صوفیه به چاپ رسیده است.

بر اساس این گزارش، این کتاب برای دانشجویان ایران­شناسی و کسانی که قصد سفر به ایران و برعکس را دارند مفید است که با معرفی الفبای و مختصری از دستور زبان فارسی شروع می‌­شود.

بخش‌های این کتاب عبارتند از: عبارات روزمره، رسیدن (کنترل گذرنامه، پر کردن فرم، در گمرک، تبدیل ارز و…)، اقامت در هتل، روابط شخصی (خانواده، تفاوت­‌های فرهنگی، تبریک و تسلیت، دوستیابی و…)، تماس‌­های کاری (کار، سیاست و…)، خدمات (در بانک، در دفتر پست، آرایشگاه و…)، غذا (در فروشگاه، در رستوران، میوه ها، سبزیجات، گوشت، نوشیدنی­‌ها و…)، حمل و نقل (اتوبوس، مترو، تاکسی و…)، گردشگری (بازدید از مکان‌­های دیدنی، در شهر، و…)،خرید (چانه زدن، سوغاتی، مغازه ها، کفش، لباس و…)، سرگرمی (ورزش، طالع بینی، موسیقی و…)، آب و هوا و طبیعت (هوا، حیوانات، گیاهان و…)، موارد اضطراری (سلامت، پلیس، سفارت بلغارستان و…)، شمارش اعداد، تقویم، ساعت و…

علاوه بر مکالمات عادی در هر قسمت اطلاعات اضافی برای سهولت در ارتباطات در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در بخش «غذا» یک جدول دقیق از غذاهای محبوب ایرانی وجود دارد. در بخش «تقویم» جدولی وجود دارد که کمک می­‌کند نگاهی مقایسه­‌ای بین تاریخ شمسی و میلادی داشته باشیم.

در بخش دیگری از این کتاب مخاطبان می‌­توانند با اسامی کشورها، استان­‌ها و شهرهای بزرگ ایران، وزارت­خانه­‌ها و همچنین با برخی از صنایع دستی کشورمان آشنا شوند.

منبع: فارس

انتهای پیام/