معاون فرهنگی وزارت ارشاد: در ایران کتاب خوانده می‌شود اما آمارها مطلوب نیست

در ۲۳ام آبان ۱۳۹۷ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: در ایران کتاب خوانده می‌شود اما آمارها مطلوب جامعه‌ای با این بستر فرهنگی و تاریخی نیست.

به گزارش کتابونه؛  محسن جوادی که به مناسبت هفته کتاب، در نشست شورای اداری شهر کاشان، پایتخت کتاب ایران، که در فرهنگسرای مهر برگزار شد سخن می‌گفت، اظهار کرد: ما به خاطر هفته کتاب در کاشان هستم. امسال انتخاب کاشان به عنوان  پایتخت کتاب ایران  به درستی و  همسو با تاریخ و فرهنگ غنی کاشان بوده است و  کتاب‌های زیادی داریم که توسط مولفان و ناشران کاشانی منتشر شده است.

جوادی در ادامه گفت: منکر برخی کوتاهی‌ها و نقص‌ها نمی‌شوم اما باید توجه داشته باشیم بسیاری از مسائل را که ریشه‌یابی می‌کنیم، ریشه مشکلات به حوزه فرهنگ بازمی‌گردد.  مثلاً در توریسم پزشکی با وجود این‌که از نظر علمی و تجهیزاتی قوی هستیم، چندان موفق نبوده‌ایم چرا که  اساسا نهادهای فرهنگی در حوزه توریسم مورد توجه ما نیستند.

معاون فرهنگی ارشاد ادامه داد: همان‌طور که گفتم فرهنگ ریشه خیلی از مسائل است و اگر رشد فرهنگی که با کتاب گره خورده داشته باشیم به توسعه درست خواهیم رسید.  از فرصت‌ هفته کتاب باید استفاده کنیم تا چرخه نشر ‌رونق بگیرد و اگر این اتفاق بیفتد حال خوش کتاب را می‌توانیم داشته باشیم و جلو بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته می‌شود.  البته این‌طور نیست که کتاب در ایران خوانده نشود اما آمارها مطلوب جامعه‌ای با این بستر فرهنگی و تاریخی نیست. باید چرخه نشر را به درجه مطلوبی برسانیم. ما در بحث تالیف و نشر سرمایه‌گذاری کرده‌ایم اما در بحث توزیع و خوانده شدن کتاب نه. طرح‌هایی مانند پایتخت کتاب برای همین توجه به زنجیره توزیع و عرضه کتاب در کشور است.

او تصریح کرد: بسیاری از نواقصی را که شاهدش هستیم به دلیل مشکلات در قوانین و بحث حقوقی است؛ مثلاً اخیرا قانونی برای اشتغال در مناطق محروم و توسعه شهری مصوب شد که رقم بالایی به خود اختصاص داده است، اما در این قانون و ساز و کار کارگروه‌های آن، فعالیت فرهنگی دیده نشده است و این دستِ مجری فرهنگ و هنر را می‌بندد.

جوادی سپس با اشاره به ظرفیت‌های ‌شهر کاشان، گفت: از طرف دیگر کاشان هم ظرفیت بالای فرهنگی دارد و هم خیرین زیادی در آن فعال هستند. ما احساس می‌کنیم اگر از دستمان کاری برمی‌آید باید برای مناطقی بگذاریم که چنین ظرفیت‌هایی ندارند یا کمتر دارند. هرچند این نارسایی‌ها را پیگیری خواهیم کرد. همین حالا بودجه بالایی را برای معرفی کاشان در نمایشگاه‌های بین‌المللی و همچنین فضایی را به مفاخر و تاریخ کاشان در غرفه ایران در این نمایشگاه اختصاص داده‌ایم. از سوی دیگر توجه داشته باشید بر اساس قوانین موجود ۸۰ درصد بودجه ما بحث یارانه است و این یعنی قدرت برنامه‌ریزی گسترده‌تری را نداریم. با این حال در دوره پایتختی کتاب  کاشان سهمیه‌ای برای خرید کتاب از مولفان و ناشران کاشانی و یارانه کتاب‌فروشی‌های این شهر اختصاص داده می‌شود.

در پایان این نشست که نمازی نماینده ولی فقیه و مسئولان استانی و فرماندار کاشان حضور داشتند تندیس هفته کتاب از سوی محسن جوادی معاون فرهنگی ارشاد و نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب و دبیر هفته کتاب به شهردار کاشان اهدا شد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/