مشکلات در چرخه و فرآیندهای رسیدن کتاب به دست مردم

در ۹ام آبان ۱۳۹۷ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتاب به رسیدگی نیاز دارد و مشکلاتی که در چرخه و فرآیندهای رسیدن کتاب به دست مردم وجود دارد باید مرتفع شود و به شکل متوازن و یک‌دست به آن‌ها پرداخته شود.

به گزارش کتابونه؛  محسن جوادی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب اصفهان که عصر امروز (۹ آبان‌ماه) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: اگر به وسیله نمایشگاه‌های کتاب خصوصاً نمایشگاه‌های استانی کتاب به دست خریدار و نیازمند واقعی آن برسد لایه‌های دیگر چرخه تولید و نشر کتاب شامل نویسندگان، ناشر و توزیع‌کننده نیز سود خواهند برد و به اقتصاد نشر کمک می‌شود. امیدواریم نمایشگاه‌های استانی به چرخه نشر کتاب کمک کند و موجب کامل شدن و فعال‌تر شدن این چرخه شود.

جوادی با اشاره به طرح‌های دیگر برای حمایت از کتاب گفت: روستاهای طرفدار کتاب و باشگاه‌های کتاب‌خوانی به عنوان دستور کار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه کتاب‌خوانی دنبال می‌شود. علاوه بر این طرح‌هایی مانند طرح گرنت در دستور کار قرار گرفته است.

 

او در ادامه با اشاره به کتاب ابن سینا گفت: حدود ۲۰۰ سال پیش کتابی توسط ابن سینا نوشته شده که اکنون در دانشگاه های پاریس و لندن به عنوان کتاب درسی و مرجع مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون نیز ما باید به شکلی فعالیت کنیم تا کتاب های فاخر تولید کنیم و کارمان این گونه در کشورها و دانشگاه های معتبر جهان مورد استفاده قرار گیرد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: امیدوارم اصفهان مانند گذشته جایگاه خود را در کتاب خوانی پیدا کند و شاهد تولید کتاب های فاخر در این استان باشیم.

محسن جوادی سخنان خود را با پیشنهاد راه اندازی جایزه کتاب سال اصفهان به پایان برد و گفت: یکی از پیشنهادات من برای این استان راه‌اندازی جایزه کتاب سال اصفهان به صورت بین المللی است و راه اندازی دبیرخانه ای برای این موضوع لازم و ضروری است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حمایت‌های لازم را در این خصوص انجام می‌دهد.

انتهای پیام/