معرفی نامزدهای نهایی جایزه ادبی “فمینا”

در ۵ام آبان ۱۳۹۷ نامزدهای نهایی جایزه ادبی «فمینا» در بخش رمان‌های فرانسوی، خارجی و آثار غیرداستانی معرفی شدند.

به گزارش کتابونه؛ «پادشاه سایه‌ها» نوشته «خاویر کارکاس» (اسپانیا)، «قانون دریا» نوشته «دیوید انیا» (ایتالیا)، «قلب تبدیل شده» از «استفن هارتمن» (آلمانی)، «عزیر مطلق من» نوشته «گابریل تلنت» (آمریکا)، «کتاب یعقوب» به قلم «اولگا توکارسزوک» (لهستان)، «واکر» نوشته «ثمر یازبک» (سوریه) و «ساعت نهم» از «آلیس مک‌دورمت» (آمریکا)؛ ۷ رمانی هستند که در بخش رمان‌های خارجی جایره ادبی «فمینا» ۲۰۱۸ به عنوان نامزدهای نهایی معرفی شده‌اند.

در بخش رمان‌های فرانسوی نیز «آرکادیا» از «امانوئل بایاماک-تام»، «سه فرزند آشوب» نوشته «ایو بیشت»، «برادر روح» به قلم «دیوید دیوپ»، «فرانسیس، پرتره‌ای از یک غایب» نوشته «مایکل فریر»، «حماقت» از «پیر گویوتا»، «فلاپ» نوشته «فیلیپ لانکون» و «رواسی» از «تیفانی تاورنیه» برای کسب این جایزه ادبی رقابت می‌کنند.

در بخش آثار غیرداستانی نیز «تاریخچه خلیج آلپ» از «آنتونی دباکو»، «فرانسه بلومو» نوشته «استفن بود»، «روز داخلی» از «مارگ دوگان»، «کمیل کلودل» از «کولت فلوس»، «گاسپارد شب» از «الیزابت د فونتنای»، «ما به واژگان جدید نیازمندیم» از «لورنت نونز»، «شهروندی در گذشته:دمومکراسی و یهودیان» از «دومنیک شنپر» و «زمانی برای تنفر» از «مارک ویتزمن» نیز نامزدهایی کسب جایزه هستند.

سال گذشته «داس» نوشته «فیلیپ ژینادا» و «نوشتن برای نجات یک زندگی» از نویسنده آمریکایی «جان ادگار» به ترتیب موفق به کسب جایزه ادبی «فمینا» در بخش‌ آثار فرانسوی و خارجی شدند.

جایزه‌ «فمینا» در سال ۱۹۰۴ از سوی گروهی از بانوان نویسنده‌ فرانسوی با همکاری مجله‌ «فمینا» راه‌اندازی شد. «آنتوان دوسنت اگزوپری» سرشناس‌ترین نویسنده‌ برنده‌ این جایزه است که در سال ۱۹۳۰ برای «پرواز شبانه» موفق به دریافت آن شد.

برندگان نهایی جایزه ادبی «فمینا» در سال ۲۰۱۸ روز پنجم نوامبر ( ۱۴ آبان ماه) معرفی می‌شوند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام