توجه به طرح های کوچک؛ راهکاری برای توسعه سرانه فضای فرهنگی و هنری

در ۱۱ام شهریور ۱۳۹۷ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سرانه فضای فرهنگی و هنری در کشور پایین است و این شرایط در استان نوپای خراسان شمالی سخت تر است.

سیدعباس صالحی گفت: با توجه به وضعیت منابع کشور، رویکرد دولت این است که بخش خصوصی در زمینه های مختلف از جمله توسعه فضاهای فرهنگی و هنری وارد عرصه شود.

وی با بیان اینکه اکنون ۳۰۰ طرح در بخش فرهنگی و هنری کشور ناتمام مانده، افزود: تلاش داریم تا شیوه جذب سرمایه های بخش خصوصی برای اجرای طرح ها را بررسی و با ارائه مشوق هایی، این بخش را برای اجرای فضاهای فرهنگی وارد عرصه کنیم.

صالحی اظهار داشت: یکی از شیوه ها برای توسعه سرانه فضاهای فرهنگی و هنری، توجه به طرح های کوچک است که باید در کنار طرح های بزرگ فرهنگی، مورد توجه قرار گیرد.

 پیگیری برای اجرای شهر خلاق

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه به مزیت های استان ها و مناطق مختلف و یا آمایش فرهنگی و هنری از دیگر رویکردها در زمینه توسعه سرانه فضای فرهنگی است.
صالحی با بیان اینکه با اتکا به میزیت های نسبی هر استان می توان اهداف را پیش برد، افزود: طرحی در این باره با عنوان شهر خلاق در دست پیگیری است و هر استان بر اساس مزیت های نسبی موجود، برای توسعه فرهنگ و هنر برنامه ریزی خواهد داشت.

وی گفت: یک چالش در توسعه فضاهای فرهنگی و هنری، تمرکز این اقدامات در تهران و یا مراکز استان ها است که در رویکرد جدید تلاش می شود امکانات به شهرستان ها و حتی روستاها سوق یابد و توزیع عادلانه امکانات محقق شود.

کمبود اعتبار فرهنگی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از کمبود اعتبارات فرهنگی، با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷، تنها ۲٫۵ درصد از بودجه به امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری اختصاص یافته، گفت: حوزه فرهنگ، بسیار گسترده است و کار کردن با این حجم از توقع و کار، با این میزان منابع دشوار است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ظرفیت های خراسان شمالی برای توسعه سرمایه گذاری، گفت: این استان از گذشته خاستگاه فرهیختگان و بزرگان بوده است و مناطقی که در تاریخ توانسته اند مفاخر را تربیت کنند، راحت تر می توانند آینده را بنیان کنند.

وی با اشاره به اینکه تنوع اقوام و اقلیم از ظرفیت های توسعه در این استان است، گفت: مردم با قومیت ها و فرهنگ های مختلف در خراسان شمالی به صورت مسالمت آمیز و بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می کنند و این خود یکی از جاذبه ها است.

صالحی خاطرنشان کرد: جوامع و مناطقی که دارای تنوع قومیتی است فرصت و بستر بیشتری برای توسعه و پیشرفت دارند.

وی گفت: گذر ۲۰ میلیون مسافر از این استان، فرصت دیگری برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه بخش خصوصی است و می توان از این فرصت برای توسعه و پیشرفت استفاده کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دستاوردهای انقلاب برای کشور گفت: در چهل سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه های مختلف عملی، کشاورزی، فناوری انجام شده و شاهد ارتقای شاخص های توسعه در بخش های مختلف هستیم و رتبه ایران نیز در سطح کشورهای مختلف افزایش یافته است.

وی افزود: در حوزه فرهنگ و هنر نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی در رشته های هنری در کشور وجود دارد که ظرفیت خوبی است و بیش از ۳۰۰ هزار نفر دانشجو در رشته های هنر در کشور در حال تحصیل هستند.

صالحی گفت: اکنون ۹ هزار و ۳۰۰ مجوز فعالیت برای رسانه ها صادر شده که هفت هزار مورد از این تعداد، به رسانه های مکتوب و ۲ هزار و ۳۰۰ مورد به خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی مربوط است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در خراسان شمالی ظرفیت ها و قابلیت های فراوانی در زمینه هنرهای آوایی وجود دارد.

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/