انتشار کتاب “تاریخ یکساله وقایع مشروطه در تبریز”

در ۳۰ام مهر ۱۳۹۷ کتاب «تاریخ یکساله وقایع مشروطه در تبریز» شرحی در روشن شدن زوایایی از تاریخ مشروطه، نقش تبریز در حوادث مهم کشور از جمله مشروطیت و انقلاب اسلامی و دلایل شکست نهضت مشروطه که مولف و نقاش آن ناشناس است تصحیح و منتشر شد.

به گزارش کتابونه؛ مصحح کتاب تاریخ یکساله وقایع مشروطه در تبریز رضا خیری مطلق است که در معرفی کتاب اینگونه می گوید: این کتاب گزارشی است دست‌نویس از نویسنده و کاتبی مجهول درباره تاریخ یکساله مشروطیت در دوران محاصره شهر تبریز که از پنجم جمادی‎الاول سال ۱۳۲۶ قمری تا هشتم ماه ربیع‎الثانی ۱۳۲۷ به طول انجامید.
بنا به اظهار مصحح کتاب، نویسنده اثر طی گزارش از اوضاع و احوال شهر تبریز و چگونگی حمله دولت‎خواهان و مستبدان و مقابله و مقاومت مشروطه‎طلبان و اوضاع و احوال تبریز و حومه آن،انجمن‎ها و شرح حال شخصیت‎ها و رجال آن روز تبریز و آذربایجان را به تفصیل در کتاب آورده و در روشن شدن زوایای مبهم وقایع مشروطه اثری قابل توجه به شمار می رود.
تاریخ یکساله وقایع مشروطه در تبریز مصور به چهل تصویر آبرنگ از وقایع و چهره‌هاست، ۴۰ صفحه از صفحات اصلی کتاب ممهور به مهر کنسولگری روسیه در تبریز است‌ که نشان می دهد این کتاب زمانی جزو آرشیو کنسولگری روس در تبریز بوده و چه بسا به سفارش آن کنسولگری نگاشته شده‌ است، اصل کتاب از آرشیو کتابخانه سیدحسین سیدین است.
این کتاب از سوی نشر امید صبا منتشر شده است.

 

 

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/