اعلام نامزدهای نهایی جایزه “تی.اس. الیوت”

در ۲۸ام مهر ۱۳۹۷ فهرست ۱۰ کتاب به عنوان نامزدهای نهایی جایزه شعر ۲۵ هزار پوندی «تی.اس. الیوت» اعلام شد.

به گزارش کتابونه؛ در میان ۱۰ اثری که امسال نامزد نهایی جایزه کتاب شعر «تی.اس. الیوت» شده‌اند، اغلب آثار دارای حال و هوای سیاسی هستند که از آن جمله می‌توان به مجموعه‌ای از غزل‌ها اشاره کرد که در رابطه با ۲۰۰ روز ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» سروده شده است.

این کتاب با نام «قاتل گذشته و آینده من» سروده «ترنس هایس» شاعر معروف آمریکایی که به چرخه سیاسی جدید در آمریکا پرداخته از آثار مهمی است که امسال برای کسب گران‌ترین جایزه شعر بریتانیا رقابت می‌کند.

فهرست ۱۰ کتاب شعر راه‌یافته به جمع نامزدهای نهایی جایزه شعر «تی.اس. الیوت» از این قرار است: 

«مقاومت» نوشته «آلبه دارسی»

«غزل‌های آمریکایی برای قاتل گذشته و آینده من» از «ترنس هایس»

«ما» نوشته «ظفر کونیال»

«آزاد باش» به قلم «نیک لیرد»

«نقطه دور» از «فیونا مور»

«اروپا» نوشته «شین اوبراین»

«زیارتگاه‌های بالای اتریش» به قلم «فوبه پاور»

«سوهو» از «ریچارد اسکات»

«راه رفتن در آب» نوشته «تریسی کی اسمیت»

«سه شعر» نوشته «هانا سولیوان»

این بیست‌وپنجمین دوره برگزاری جایزه «تی‌.اس. الیوت» است که از سال ۱۹۹۳ برای بزرگداشت نام «توماس استرنز الیوت» شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد ادبی برنده‌ نوبل ادبیات نام‌گذاری شده است. او در سال ۱۸۸۸ در ایالت میسوری آمریکا به دنیا آمد و در مجموع، هفت نمایش‌نامه، ۱۷ اثر غیرداستانی و ۱۰ کتاب شعر نوشت. «الیوت» از کسانی چون «هومر»، «دانته»، «شکسپیر» و «جوزف کنراد» الهام گرفت و خود الهام‌بخش نویسندگان دیگری شد.

«تی.اس. الیوت» در دوران زندگی، جایزه‌های متعددی دریافت کرد که به نوبل ادبیات، نشان لیاقت از پادشاه جورج ششم در سال ۱۹۴۸، نشان افتخار دولت فرانسه در سال ۱۹۵۱، جایزه‌ «گوته» در سال ۱۹۵۵، مدال «دانته» در سال ۱۹۵۹، نشان شوالیه‌ ادبیات و هنر فرانسه در سال ۱۹۶۰ و نشان آزادی ریاست‌جمهوری در سال ۱۹۶۴ می‌توان اشاره کرد.

سال گذشته «اوشن ویونگ» شاعر جوان ویتنامی ـ آمریکایی با اولین مجموعه شعر خود به نام «آسمان شب با زخم ترکش‌ها» جایزه ۲۵ هزار پوندی «تی.اس. الیوت» را به دست آورد و برنده امسال این جایزه شعر نیز روز ۱۴ ژاویه ۲۰۱۹ (۲۴ دی‌ماه) معرفی می‌شود.

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/