چند جلد کتاب‌ در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ منتشر شدند؟

در ۲۳ام مهر ۱۳۹۷ براساس آمار منتشرشده کتاب‌ها در 6 ماهه اول سال 97، تهران با نزدیک به 77 درصد بالاترین و استان هرمزگان با دو صدم درصد کمترین میزان تولید را داشتند.

فاصله تهران تا هرمزگان را حدوداً ۱۳۰۰ کیلومتر تخمین زده‌اند، اما این فاصله در حوزه نشر بیشتر از این حرفهاست. تهران در نیمه نخست امسال ۳۳ هزار و دویست و ده عنوان و استان هرمزگان در همین مدت تنها ۹ عنوان کتاب منتشر کرده است که از این تعداد، ۷ عنوان تألیفی و دو مورد ترجمه و البته همه این ۹ عنوان نیز چاپ اول بوده‌اند. سهم تهران را اما ۲۳ هزار و ۶۷۶ مورد تألیف و ۹ هزار و ۵۳۴ عنوان ترجمه پرکرده‌اند.

خیلی دور، خیلی نزدیک

چهار استان ابتدایی این فهرست به ترتیب تهران، قم، خراسان رضوی و اصفهان بودند که نکته تعجب‌آوری در آن دیده نمی‌شود. اما حضور گیلان و فارس در رتبه‌های هفتم و هشتم تأسف‌آور است. این دو استان با تکیه بر مفاخر و ناشران قدیمی سهم عمده‌ای از آثار فاخر کشور را بر عهده داشتند و اکنون وضعیت خوبی ندارند. چهار استان انتهایی این فهرست نیز کسی را متعجب نمی‌کند. بوشهر با ۳۷، چهارمحال و بختیاری با ۳۶، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۵ و هرمزگان با ۹ عنوان کتاب منتشر شده استان‌های آخرین این فهرست هستند. جالب اینجاست که تعداد عناوین این چهار استان روی هم از استان ایلام کمتر است.

برترین‌ها

اگر تهران را کنار بگذاریم، استان‌هایی هستند که در حوزه‌های مختلف بهترین هستند. استان‌های ایلام، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان کتاب چاپ مجدد نداشتند و تمام تولیداتشان چاپ اول بوده است. ایلام ۱۲۳ عنوان کتابش، تماماً چاپ اولی بوده است. کهگیلویه و بویراحمد تمام ۲۵ عنوان کتاب تولیدی‌اش تألیف بوده و هیچ مورد ترجمه‌ای نداشته است. بعد از این استان، هرمزگان با دو عنوان ترجمه و استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و مرکزی با سه عنوان ترجمه در رده‌های بعدی هستند. بیشترین میزان کتاب‌های ترجمه بعد از تهران با ۹ هزار و ۵۳۴ به خراسان رضوی با ۲۳۲ عنوان اختصاص دارد.

گران و ارزان‌ها

بر اساس آماری که منتشر شده، استان سیستان و بلوچستان با میانگین صد و یک‌هزار ریال و بعد از آن کرمانشاه با صد و بیست هزار ریال کمترین میزان قیمت کتاب و استان‌های تهران و مازندران به ترتیب با دویست و یازده هزار ریال و صد و هشتاد و هفت هزار ریال بیشترین میانگین قیمت کتاب را دارا هستند. در بخش میانگین قیمت هر صفحه کتاب نیز، قزوین با هزار و دویست و هشتاد و نه ریال بالاترین و سیستان و بلوچستان با ۲۳۷ ریال کمترین میزان را از آن خود کرده‌اند.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/