فهرست نویسی اسناد تاریخی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

در ۲۱ام مهر ۱۳۹۷ «فهرست اسناد تاریخی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران» با پیش‌گفتاری از حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان منتشر شد.

چهارمین جلد از مجموعه «فهرست اسناد تاریخی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران» به کوشش شیوا تقوایی و زیر نظر حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان، رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران منتشر شد.

جعفریان در پیش‌گفتار این اثر به موانع موجود در سامان‌دهی به اسناد کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران اشاره کرده و می‌نویسد:

کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور است، و این بزرگی، نه فقط در کمیت، بلکه در کیفیت و محتوای آثار موجود در این کتابخانه نیز هست. حجم وسیعی کتاب خطی، شمار فراوانی عکس، در کنار صدها هزار جلد کتاب لاتین، عربی و فارسی، شاهدی بر اعتبار و ارزش این مجموعه عظیم است، مجموعه‌ای که یادگار تلاش مردان بزرگی است که طی چندین دهه این اثار را گرد آورده‌اند.

در کنار میراث یاد شده، اوراق زیادی به عنوان اسناد در کتابخانه مرکزی نگهداری می‌شود، اسنادی که غالباً توسط شماری از شخصیت‌های سیاسی و چهره‌هایی از خانواده‌های دراز دامن و پرنفوذ ادوار اخیر تاریخ ایران به کتابخانه اهدا شده است. این اسناد منحصر به فرد، برگ‌هایی از تاریخ ایران عزیز ما و گوهری شب‌چراغ برای شناسایی رویدادهایی است که در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ بر مردم ما رفته است.

مع‌الاسف به رغم تلاشی که توسط مردانی مانند دانش‌پژوه و افشار و دیگران برای شناسایی میراث خطی موجود در کتابخانه مرکزی انجام گرفته و فهارس نسخ خطی منتشر شده، در زمینه اسناد، کار کمتری صورت گرفته و هنوز حجم عظیمی از اسناد در این کتابخانه وجود دارد که می‌بایست فهرست شود.

کتاب حاضر که به کوشش سرکار خانم تقوایی آماده شده، گامی است در ادامه فعالیت‌های گذشته که با همت و دقت و پیگیری ایشان به انجام رسیده است. …

در اینجا و پس از گذشت ۱۱ ماه از مسئولیت مدیریت کتابخانه مرکزی، باید عرض کنم، مع‌الاسف، و به عکس شرایطی که در دوره ریاست کتابخانه مجلس طی سال‌های ۸۷ تا ۹۱ داشتم، در کتابخانه مرکزی، از امکانات لازم برای برداشتن قدم‌هایی در آن حد و اندازه که هیچ، حتی عُشر آن را ندارم. این مشکل، هم به لحاظ مالی و هم از جهت اختیارات است، مشکلی که بخش عمده آن به سیستم اداری دانشگاه و پیچیدگی آن بازمی‌گردد. متأسفانه به نظر می‌رسد، با وضعیت موجود، هیچ نشانی از تغییر و طبعاً پیشرفت دیده نمی‌شود. با این حال،‌تولید این مجلد از فهرست اسناد کتابخانه مرکزی را به فال نیک گرفته، امیدوارم به همت کارمندان فعال کتابخانه،‌ بتوان گام‌های بعدی را برداشت. یکی از این گام‌ها، تأسیس بخش اسناد دانشگاه تهران در کتابخانه مرکزی بود که چند ماه قبل افتتاح شد و امیدواریم با حمایت مسئولان بتوانیم بر غنای آن بیفزاییم.

جلد چهارم از این مجموعه به کوشش انتشارات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در قطع وزیری و در ۲۹۶ صفحه به قیمت ۴۵ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/