تبدیل کتابخانه‌های مدارس به کتابخانه‌های عمومی

در ۱۸ام مهر ۱۳۹۷ رییس مجمع خیرین مدرسه ساز البرز گفت: با ایجاد تغییراتی در پلان معماری مدارس می‌توان کتابخانه مدارس را به کتابخانه عمومی تبدیل کرد.

محمد رضا اسپرورین گفت: انجمن خیرین مدرسه ساز با شعار ” هر سال، تاسیس ۱۰۰ کتابخانه در مدارس”  در راستای احداث کتابخانه در مدارس استان به ویژه مدارس مناطق کم برخوردار اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم دانش‌آموزان را به مطالعه تشویق کنیم صرفا تجهیز سخت افزاری کتابخانه‌ها کافی نیست و باید محیطی شاداب با منابع به روز را در اختیار آنان قرار دهیم. بدون شک با ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه به ویژه نسل جدید طی سال‌های آینده شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی و تسریع در توسعه همه جانبه کشور خواهیم بود.

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز البرز گفت: بدون شک آموزش و پرورش به تنهایی قادر به تامین تمامی نیازهای کتابخانه‌ای مدارس نیست به همین دلیل خیرین بخش‌های مختلف باید وارد میدان شوند و تصور نکنند کار خیر تنها به ساخت بیمارستان، مسجد و … محدود می‌شود.

اسپرورین در ادامه با اشاره به اینکه از کتابخانه‌های مدارس می‌توان استفاده‌های بهینه‌تری کرد و اعضای آنها را صرفا به دانش آموزان محدود نکرد، افزود: با ایجاد تغییراتی در پلان معماری مدارس، می‌توان کتابخانه مدارس را تبدیل به کتابخانه عمومی کرد.

وی اظهار کرد: این طرح در بسیاری از کشورهای همسایه اجرایی شده و با استقبال عموم مردم همراه شده است. در صورتی‌که ایده عمومی سازی کتابخانه‌های مدارس به شکل قانونی در مدارس اجرایی شود، شاهد ارتقای کمی و کیفی وضعیت مطالعه درکشور خواهیم بود.

این مسئول بیان کرد: این ایده برای استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه در شورای عالی آموزش و پرورش استان، طرح و بررسی خواهد شد.