ترفند جالب یک ناشر دانشگاهی برای مقابله با قاچاق کتاب هایش

در ۱۸ام مهر ۱۳۹۷ یک ناشر دانشگاهی برای مقابله با قاچاق کتاب و شناسایی نسخه‌های قاچاق کتاب‌هایش آگهی دریافت مژدگانی به ازای ارائه هر نسخه قاچاق منتشر کرد.

کپی‌های غیرقانونی کتاب(چه کپی‌های فیزیکی و چه دیجیتال)، بلایی آسمانی است که در دو سال گذشته آسمان نشر را تیره کرده است،‌ در ماه‌های گذشته چند محموله از کتاب‌های قاچاق شده ناشران توسط اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران شناسایی و با پیگیری قضایی ضبط شده است،‌ اما قاچاق کتاب همچنان قربانی می‌گیرد.

در تازه‌ترین اقدام، یک ناشر دانشگاهی برای شناسایی نسخه‌های قاچاق کتاب‌هایش اطلاعیه دریافت مژدگانی داده است،‌ مسعود اسدی، مدیر انتشارات یادوارده در این آگهی اعلام کرده است که « چنانچه اطلاع از چاپ کپی و دیجیتال کتابهای انتشارات یادواره کتاب دارید با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۸۸۸۱۸٫ ۰۹۱۲۱۱۵۰۰۹۷ مسعود اسدی تماس بگیرید و مژدگانی دریافت نمایید.»

وی درباره این اقدام خود به تسنیم می‌گوید: من سال‌هاست که در امر انتشار کتاب‌های دانشگاهی فعال هستم،‌ کتاب‌هایی که تا سال‌های گذشته بالغ بر ۲۰ هزار نسخه از آن در هر چاپ به فروش می‌رفت،‌ اکنون به ۵۰۰ جلد رسیده است،‌ وقتی علت را جست و جو کردیم متوجه شدیم که کتاب‌های ما در شهرستان‌ها به صورت زیراکس و نسخه دیجیتال منتشر و بفروش می‌رود.

اسدی تصریح می‌کند:‌ کتاب‌های بسیاری از ناشران در این روزها اتفاقاً فروش خوبی دارد و خیلی خوب مصرف می‌شود، ولی با چاپ دیجیتال و کپی در اصفهان، مشهد و قم و همه استان‌ها و شهرهای کوچک حتی در مراکز دانشگاه‌ها به صورت دیجیتال و کپی منتشر می‌شود.

این ناشر اضافه می‌کند:‌ پاساژ شِکَری در اصفهان منبع انتشار و فروش نسخه‌های قاچاق کتاب‌های ناشران دانشگاهی و عمومی است،‌ اما متاسفانه هیچ برخوردی با این قاچاقجیان کتاب نمی‌شود.

وی درپاسخ به اینکه به عنوان ناشر از ساز و کار اتحادیه ناشران برای برخورد با قاچاقچیان کتاب و ثبت شکایت استفاده کرده‌اید،‌ می‌گوید:‌ من یک ناشر هستم،‌ نمی‌توانم میلیون‌ها تومان پول صرف شکایت کنم،‌ تا آخر عمرم از این دادگاه به آن دادگاه بروم،‌ یا باید ما ناشران خود اقدام کنیم یا اینکه قوه قضائیه به عنوان یک جرم با این مسئله به طور عام برخورد کند.

اسدی با انتقاد از سیستم آموزش عالی ادامه می‌دهد:‌ دانشگاه‌ها در سراسر ایران دفاتر چاپ و کپی را اجاره می‌دهند،‌ تا کتاب‌های ناشران به صورت زیراکس به دانشجویان فروخته شود،‌ بدون اینکه حقوق ناشر و مولف حفظ شود.

 

 

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/