کتاب منطق ویتگنشتاین روانه بازار شد

در ۱۵ام مهر ۱۳۹۷ «منطق ویتگنشتاین»، اثر اسکات سامز با ترجمه رحمت عاشوری از سوی نشر اودیسه روانه بازار نشر شد.

یا،‌ لودویگ یوزف یوهان ویتگنشتاین، فیلسوف نامدار اتریشی قرن بیستم بود که باب‌های زیادی را در فلسفه ریاضی، فلسفه زبان و فلسفه ذهن گشود. از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۴۷، ویتگنشتاین در دانشگاه کنبریج تدریس کرد. بسیاری او را بزرگترین فیلسوف قرن بیستم می‌دانند. فلسفه ویتگنشتاین پژواکی از تحولات زبانی است که از اواخر سده نوزدهم پدیدار شد. زبان در این دوره نخست تبدیل به موضوعی فلسفی شد و سپس با رویکرد تألیفی ظهور کرد که امروزه از آن به فلسفه زبان تعبیر می‌کنیم.

در فلسفه ویتگنشتاین هر دو کارکرد زبان شکل می‌گیرد. او در رساله منطقی- فلسففی که به سال ۱۹۲۱ انتشار داد، از از «نظریه تصویری زبان» سخن می‌گوید اما در دوره فترت که فلسفه را رها کرد به نظریه دوم می‌اندیشید و با بزگشت به فلسفه پژوهش‌های فلسفی را تدوین کرد که دو سال پس از درگذشت وی به سال ۱۹۵۳ منتشر شد.

این کتاب در اصل مجموعه مقالات جلد دوم کتاب The Analytic Tradition in Phillosophy بوده که در یک جلد کتاب مستقل ترجمه شده است.

درباره نویسنده کتاب:

اسکات سامز استاد تمام فلسفه دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است. وی به تحقیق درباره فلسفه زبان، زبان و تاریخ فلسفه تجلیلی مشغول است. وی در سال ۱۹۲۶ متولد شد. او کارشناسی خود را از دانشگاه استنفورد و ارشد را در MIT گذراند. او دکترای خود را در انشگاه ماساچوست در سال ۱۹۷۶ دریافت کرد. سامز در زمینه تاریخ فلسفه تحلیلی و فلسفه زبان تخصص دارد.

 

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/