جوانگرایی در جشنواره شعر و داستان جوان سوره به یکدستی آثار کمک می‌کند

در ۱۴ام مهر ۱۳۹۷ دبیر علمی بخش شعر شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» با اشاره به مهمترین رویکردهای دوره اخیر این رویداد ادبی گفت: جوانگرایی و شرط سنی شرکت‌کنندگان کمتر از ۲۵ سال در جشنواره باعث یکدست شدن کیفیت آثار می‌شود.

 سید محمدجواد شرافت، دبیر علمی بخش شعر شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره»، با اشاره به سابقه حضورش در این رویداد ادبی بیان کرد: من از جمله شرکت‌کنندگان در دوره‌های اول جشنواره شعر و داستان جوان سوره بود. در آن دوران شرط سنی ۲۵ سال وجود داشت و در دوره جدید این میانگین سنی کاهش یافته است. این تغییر یکی از امتیازات جشنواره شانزدهم است. اگرچه در این سن آثار شاعران هنوز به قوام و پختگی نرسیده و جویای نام بودن و خود رقابت برای شاعران مهمتر است، اما این ویژگی به یکدستی جشنواره کمک می‌کند و آثار از نظر کیفی به هم نزدیک‌تر می‌شوند.

وی افزود: وقتی عنوان جشنواره از عنوان جوان برخوردار است، باید طی آن به دنبال کشف استعدادهای جدید در حوزه ادبیات بود؛ بنابراین داوران در گروه شرکت‌کنندگانی دست به انتخاب بهترین آثار می‌زنند که می‌توانند شاعران موفق سال‌های بعد و نام های آشنای ادبیات در آینده ای دور یا نزدیک باشند.

این شاعر با تاکید بر اهمیت جوان‌گرایی در جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری عنوان کرد: جوان‌گرایی در هر رویدادی مطلوب است؛ به شرط آن که حوزه هنری به عنوان متولی جشنواره شعر و داستان جوان سوره به فکر شاعران دیگر هم باشد و فضا یا موقعیت‌های جداگانه‌ای برای رقابت و محک آثار آن ها نیز در نظر بگیرد که البته اینطور هم هست و شاهد هستیم که جشنواره شعر انقلاب هر ساله به پختگی بیشتری می‌رسد.

دبیر علمی شعر این جشنواره که خود شاعری جوان است، درباره سایر رویکردهای دوره شانزدهم جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» توضیح داد: از ویژگی های دیگر این جشنواره، موضوع آزاد آن است؛ زیرا حوزه هنری متعلق به تمام شاعران این سرزمین است و این نهاد فرهنگی باید جذب حداکثری داشته باشد. شاعرانی با شعرهای مذهبی، آیینی، شعر اعتراضی و… باید با روی خوش و استقبال حوزه هنری مواجه شوند و این جشنواره برای شاعرانی است که واقعا شاعر هستند.

وی ادامه داد: شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» در عین حال بخش ویژه‌ای با عنوان مدح پیامبر و وحدت در نظر گرفته شده است و مفهوم وحدت که از ریشه‌های فکری انقلاب است، می تواند بسیاری از مسائل را در جهان اسلام حل کند. در این دوره در کنار جوان‌گرایی در همه بخش ها تلاش می شود تا شرکت‌کنندگانی از اقلیم‌های مختلف فرصت حضور در جشنواره یا یابند تا شاهد رقابتی عادلانه‌تر باشیم. ضمن این که از رتبه بندی شعرها پرهیز می شود؛ زیرا اساساً شعر به دلیل ماهیت عاطفی و احساسی‌اش چندان قابل رتبه بندی دقیق نیست. همچنین سعی می‌کنیم در دو یا سه مرحله داوری را پیش ببریم و مرحله دوم آثار کیفی‌تر برای حضور در رقابت نهایی انتخاب شوند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» در استان گیلان گفت: برگزاری جشنواره در شهرهایی غیر از پایتخت علاوه بر کارآفرینی و فعال کردن شعبه‌ها و مراکز سازمان های دولتی در آن بخش‌ها، به دیده شدن بیشتر آثار و جلب توجه عمومی منجر می‌شود. ضمن این که در اقدامی درخور امسال پیش از برگزاری جشنواره کارگاه‌های آموزشی شعر و داستان در برخی از استان برگزار شده و خروجی آن ها که مجموعه ای از شعرها و داستان‌های شایسته است، به جشنواره راه می یابد.

شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» ۲۷ و ۲۸ آبان ماه امسال در شهر رشت برگزار می‌شود.

 

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/