“فرنگیس” با تقریظ معظم له فرصت خواندن‌های جدید یافت

در ۱۰ام مهر ۱۳۹۷ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی انتشار تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «فرنگیس» در جدیدترین توئیت خود نوشت: «فرنگیس» با تقریظ معظم له فرصت خواندن‌های جدید یافت

سیدعباس صالحی روز دوشنبه در صفحه شخصی در فضای مجازی نوشت: «فرنگیس چون کتاب «دا» روایت ویژه از روزهای نخست جنگ است. «دا» از خرمشهر و «فرنگیس» از روستایی مرزنشین از استان کرمانشاه.

دفاع مقدس در تابلوی زنانه تصویری دگر دارد. تلخی و ترشی جنگ را ملس می کند. «فرنگیس» با تقریظ رهبری فرصت خواندن‌های جدید یافت. به خانم فتاحی تبریک می گویم.»

هشتم مهرماه ۹۷ فرنگیس حیدرپور راوی و مهناز فتاحی نویسنده‌ کتاب فرنگیس با آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.

در تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب آمده است: «بخش ناگفته و با اهمیتی از حوادث دوران دفاع را به مناسبت شرح حال این بانوی شجاع و فداکار در این کتاب می توان دید، بانو فرنگیس دلاور با همان روحیه استوار و پر قدرت و با زبان صادق و صمیمی یک روستایی و با عواطف و احساسات رقیق و لطیف یک زن با ما سخن گفته و منطقه ناشناخته و مهمی از جغرافیای جنگ تحمیلی را با جزئیاتش به ما نشان داده است.

ما از روستاهای مرزی در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگی ها و گرسنگی ها و خسارت‌های مادی و ویرانی‌ها و داغ عزیزان آنها هرگز به این وضوح و تفصیلی که در این روایت صادقانه آمده است خبر نداشتیم.

و نیز از فداکاری جوانان آنان که در شمار اولین شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجرای قتل و اسارت دشمن به دست این بانوی دلاور هم که خود یک داستان مستقل و استثنایی است که نظیر آن فقط در سوسنگرد در همان اوان اتفاق افتاده است.

بانو فرنگیس را باید بزرگ داشت و از نویسنده کتاب خانم فتاحی به خاطر قلم روان و شیوا و هنر مصاحبه گیری و خاطره نویسی باید بسیار تشکر کرد.»

فرنگیس حیدرپور و ماجرایی که رقم زد

فرنگیس حیدرپور زنی کردزبان از روستای دورافتاده و مرزی گورسفید کرمانشاه است، سال ۵۹ که ارتش بعث به خاک ایران حمله می‌کند، مردم این روستا به کوه‌ها پناه می‌برند تا در امان باشند. در این مدت هرگاه از لحاظ تغذیه و آذوقه به مشکل برمی‌خوردند، تعدادی به روستا می‌آمدند و با خود برای دیگران غذا برمی‌داشتند و می‌بردند. فرنگیس نیز در یکی از این روزها به روستایشان برمی‌گردد و قصد بردن غذا برای اعضای خانواده خود داشته که در راه بازگشت به صورت اتفاقی با دو سرباز عراقی مواجه می‌شود. فرنگیس که زنی روستایی و زحمت‌کشیده بود، در دستان خود تبری داشت. او با این تبر یکی از سربازان عراقی را کشت و دیگری را به اسارت گرفت.

تندیسی از این شیرزن در قصرشیرین کرمانشاه ساخته شده است.

امروز پس از سالها عبور از دوران مقاومت سرگذشت فرنگیس به قلم مهناز فتاحی به صفحات کاغذی آمده تا برای همیشه ماندگار و در تاریخ ثبت شود و با قلم رهبری بر این کتاب تفریظی ماندگار ثبت شده است.

هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با حضور نویسندگان و اهالی قلم با محوریت کتاب فرنگیس و تقدیر از این اثر رقم خورد.

کتاب فرنگیس در ۱۲ فصل نوشته و توسط انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار شده است.

 

انتهای پیام/